submenu
content
Konferencja Konferencja "Barometr Manpower...

Coraz lepsze prognozy zatrudnienia

11-03-2014

Prognozy zatrudnienia w II kwartale 2014 r. są najlepsze od dwóch lat – wynika z konferencji "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia - Prognozy dla rynku pracy w II kwartale 2014 r." zorganizowanej 11 marca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Zarówno wyniki prezentowanego Barometru Manpower, jak i analizy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które przedstawił podczas spotkania Sekretarz Stanu dr hab. Jacek Męcina, są zgodne co do tego, że obecny optymizm przedsiębiorców można w jakiś sposób porównać do najlepszego w 6-letniej historii raportu Manpower w roku 2008.

 

Dyrektor Generalna w ManpowerGroup Poland Iwona Janas wskazała, że prognozy zatrudnienia w II kwartale br. są kontynuacją dobrego trendu, który miał miejsce w I kwartale – przewidywane przez pracodawców zatrudnienia jest nie tylko pozytywne, ale znacząco rosnące. Według reprezentatywnej próby 751 polskich pracodawców, którzy mieli odpowiedzieć na jedno pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, pod początku kwietnia do końca czerwca 2014 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”, 15 proc. planuje zatrudniać, 7 proc. – zwalniać. Najlepsze prognozy dotyczą sektorów transport, logistyka i komunikacja (przewidywany wzrost o 22 proc.) i produkcja przemysłowa (18 proc.), natomiast jedynymi branżami, w których planuje się więcej etatów redukować niż zwiększać są energetyka, gazownictwo i wodociągi (o 8 proc.) oraz kopalnie, przemysł wydobywczy (o 9 proc.).

 

Wiceminister Jacek Męcina podkreślił, że prezentowane wyniki Manpower korespondują z pozytywnymi obserwacjami w jego resorcie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy do czynienia z sytuacją, że już w lutym nastąpił spadek bezrobocia. Widać też pozytywne nastroje w logistyce, która jest niejako „papierkiem lakmusowym” trendu zatrudnienia w ogóle.  Jego zdaniem dobrej sytuacji w tej branży pomogły takie narzędzia jak elastyczny czas pracy czy możliwość pracy w niedziele i święta. Zwrócił uwagę na obecne trudności, które mogą wpływać na rynek pracy w Polsce, do których zaliczył zwłaszcza sytuację na Wschodzie. Eksporterzy, którzy mają problemy ze zbytem na te rynki swoich towarów, mogą wówczas liczyć na środki z 250 mln zł w ramach ustawy o ochronie miejsc pracy. Podkreślił też problemy wynikające z regionalnego zróżnicowania Polski. Prognozy zatrudnienia Manpower wskazują co prawda, że nigdzie nie odnotowano negatywnych nastawień do zatrudniania, jednakże występuje rozbieżność  pomiędzy  regionem centralnym, gdzie 12 proc. pracodawców planuje zatrudnienie, a regionem wschodnim, w którym przewiduje się tyle samo zatrudnień co zwolnień.

 

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazuje na pozytywne nastroje pracodawców w Europie i na świecie. Dawno nie było tak dużej liczby państw spośród 42 badanych, gdzie więcej chce zatrudniać niż zwalniać. Jedynymi pesymistami w tej grupie są pracodawcy z Włoch (redukcje o 7 proc.), Czech (2 proc.) i Francji (1 proc.), natomiast w czołówce optymistów jak zwykle znalazły się kraje rozwijające się – Indie (planowane zwiększenie zatrudnienia o 41 proc.) i Tajwan (38 proc.).  

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: