submenu
content

Komunikat z posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych (24 września 2008 r.)

26-09-2008
Informacja z prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych była tematem obrad Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, która odbyła się w dniu 24 września 2008 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 1/3 w Warszawie. Obradom przewodniczył Waldemar Pawlak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki.

Realizując główny punkt porządku obrad, Jan Klimek Przewodniczący Zespołu TK
ds. ubezpieczeń społecznych przedstawił informację ze wspólnych posiedzeń zespołów ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w ramach przyjętej Uchwały Nr 31 w sprawie podjęcia prac nad rozwiązaniami w kluczowych kwestiach społeczno-gospodarczych. Przybliżył szczegółowo rezultaty prac zespołów nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych, informując zebranych o obszarach, w których osiągnięto konsensus oraz o kwestiach, w których strony przedstawiły stanowiska odrębne.
 
Partnerzy społeczni połączonych zespołów uznali za uzgodnioną definicję prac w szczególnych warunkach.
 
Zaakceptowano również wypracowany wykaz Czynników ryzyka w szczególnych warunkach pracy, które przed osiągnięciem wieku emerytalnego mogą stawiać przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Powyższy wykaz czynników, w wyniku rozmów został rozszerzony w stosunku do pierwotnej propozycji rządowej o prace wykonywane w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w warunkach zimnego mikroklimatu oraz prace w związane z dużym obciążeniem statycznym wykonywane w ekstremalnie wymuszonej pozycji ciała. Rozbieżności dotyczyły definicji poszczególnych czynników.
 
Nie osiągnięto porozumienia w zakresie zgłaszanych przez stronę związkową propozycji rozszerzających Listę czynników ryzyka o:
wykonywanie pracy poza pomieszczeniami zamkniętymi;
  • wykonywanie pracy w narażeniu na hałas;
  • praca zmianowa nocna;
  • praca w ekspozycji na wibrację miejscową i ogólną;
  • praca w pyle zwłókniającym;
  • praca w szkodliwych czynnikach chemicznych;
  • praca w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące oraz prace w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych w strefie zagrożenia.
 
Wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach zawierający 36 pozycji zaproponowany przez stronę rządową również w dużej mierze stanowi wynik dyskusji prowadzonej przez partnerów społecznych i ekspertów.
 
Nie została też uzgodniona definicja prac w szczególnym charakterze.
  
Członkowie Komisji zapoznali się z kompleksowo opracowanym, w ujęciu tabelarycznym materiałem, który zawiera stanowisko będące propozycją strony rządowej, w odniesieniu do:
  • definicji prac w szczególnych warunkach,
  • czynników ryzyka,
  • wykazu rodzajów prac w szczególnych warunkach, 
  • definicji prac w szczególnym charakterze,
  • wykazu rodzajów prac w szczególnym charakterze;
  • oraz stanowiska partnerów społecznych.
     
Materiał ten będący wynikiem ustaleń posiedzenia połączonych Zespołów w dniu 19 września 2008 r. jest komplementarną i nierozerwalną częścią informacji podsumowującej wyniki prac zespołów oraz protokołu z posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.   
 
Podczas dyskusji przedstawiciele wszystkich stron i organizacji podtrzymały dotychczasowe stanowiska. Nie nastąpiło zbliżenie stanowisk, w związku z powyższym Trójstronna Komisja nie zawarła porozumienia w kwestii emerytur pomostowych.
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: