submenu
content

Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

20-10-2009

Stan realizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców oraz przyjęcie zasad wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2010-2014, były głównymi tematami posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19 października 2009 r. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Wicepremier, Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak, udział wzięła Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Jolanta Fedak, przedstawiła partnerom społecznym informacje na temat dotychczas zgłoszonych wniosków o pomoc dla przedsiębiorstw znajdujących się w przejściowych trudnościach w wyniku kryzysu,  z uwzględnieniem liczby zakładów  oraz pracowników, do których pomoc byłaby adresowana, a także jej wysokości. Do tej pory do Terenowych Biur Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłynęło 29 wniosków od przedsiębiorców. Wnioski te opiewają łącznie na kwotę ponad 6,2 mln zł i dotyczą około 3800 pracowników.
Minister podkreśliła, że ustawa jest przedmiotem analizy i w przypadku uzgodnienia niezbędnych zmian, poprawiających efektywność jej stosowania, będą podjęte prace w tym zakresie.

Minister Jolanta. Fedak przypomniała, że większość z postulatów przyjętego autonomicznie „pakietu antykryzysowego”, została zrealizowana, a inne znajdują się na ścieżce legislacyjnej. Jak poinformowała, również w zakresie pomocy najuboższym podejmowane są działania pomocowe, do których można zaliczyć m.in. zwiększenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, program dożywiania dzieci, wysokość uzgodnionej płacy minimalnej, czy kierowanie środków na aktywizację zawodową w ramach ustawy o promocji zatrudnienia.
W sprawie monitorowania skutków „pakietu antykryzysowego” uzgodniono, że koordynatorami procesu będą sekretarze organizacji, natomiast w zależności od zakresu przedmiotowego problemów, będą one rozpatrywane przez właściwe zespoły problemowe.

W sprawie zasad wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Prezydium zaakceptowało dotychczasowe założenia.

Prezydium zapoznało się również m.in. z przewidywanym trybem prac nad regulacjami dotyczącymi reprezentatywności organizacji partnerów społecznych, a także  analizą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w kontekście kontroli przedsiębiorcy. Wiceminister Gospodarki, Hanna Trojanowska przybliżyła natomiast założenia programu polskiej energetyki jądrowej, który powinien być skierowany do konsultacji społecznych w połowie przyszłego roku. Głównymi wyzwaniami w tym zakresie pozostają kwestie lokalizacji bloków energetyki jądrowej, odpadów ale przede wszystkim kampania informacyjno -edukacyjna, która wpłynęłaby na poziom świadomości społeczeństwa na temat kosztów ekonomiczno-społecznych oraz ochrony środowiska.  

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: