submenu
content

Posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

01-03-2010

Informacje dotyczące zmian klimatycznych po szczycie w Kopenhadze, Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 oraz reforma systemu emerytur mundurowych i rolniczych były głównymi tematami posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 26 lutego 2010 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki udział wzięli Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Ludwik Kotecki z Ministerstwa Finansów, Czesław Piątas z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Zbigniew Sosnowski z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak poinformował W. Pawlak podczas spotkania w Kopenhadze nie doszło do porozumienia w sprawie pakietu klimatycznego. Padła natomiast m.in. propozycja nieodpłatnego przydziału emisji dla nowszych technologii. Rozmowy ukierunkowane były na ochronę klimatu jednak z gwarancją rozwój gospodarczego. Ministerstwo Gospodarki nawiązało współpracę z Międzynarodową Agencją Energii w celu opracowania raportu o potencjale redukcji emisji.
W opinii NSZZ „Solidarność” efektem realizacji pakietu klimatycznego w Polsce będzie m.in. utrata 200 tys. miejsc pracy, ale również utrata konkurencyjności firm. Dlatego należy w stanowisku rządu uwzględnić ponoszone koszty, w tym koszty społeczne. PKPP „Lewiatan” zwróciła uwagę, że brak poparcia dla pomysłu UE, w tym brak zaangażowania USA, może skutkować tym, że realizacja pakietu klimatycznego będzie miała miejsce tylko w UE, która zostanie poddana rygorystycznym przepisom.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów przewiduje podjęcie działań umożliwiających uporządkowanie i uzdrowienie finansów publicznych nie zagrażających rozwojowi gospodarczemu.
W opinii większości partnerów społecznych dokument jest zbyt ogólnikowy, w którym brak jest jakościowo znaczących propozycji mogących wpłynąć na realizację jego założeń.
Pozytywnie założenia planu oceniła PKPP „LewiatanZ” oraz BCC-ZP.

Kontrowersje wzbudziły propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Przewidywane propozycje, jak poinformowała strona rządowa, gwarantują zachowanie praw nabytych, tym samym obowiązywałyby one osoby, rozpoczynające pracę w momencie wejścia ustawy w życie.
Zdaniem strony związkowej nie uwzględniają one specyfiki pracy oraz brak jest wyliczeń odnośnie kosztów wprowadzenia zmian.
Konfederacja Pracodawców Polskich opowiedziała się za takimi rozwiązaniami, które będą premiować czynnych zawodowo funkcjonariuszy, a nie przechodzenie na wcześniejszą emeryturę.
PKPP „Lewiatan” uznało, że dokończenie reformy emerytalnej jest konieczne z dwóch powodów: ekonomicznych – racjonalne wykorzystanie zasobów oraz społecznych – równego traktowania wszystkich obywateli.

Bezpośrednio przed posiedzeniem plenarnym, Prezydium Trójstronnej Komisji przyjęło uzgodnienie odnośnie podjęcia prac zmierzających do wypracowania rozwiązań nowelizujących ustawy antykryzysowe.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: