submenu
content

Posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

26-03-2010

Problematyka sprawnego wykorzystania funduszy europejskich zdominowała obrady Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 26 marca 2010 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W obradach, którym przewodniczył Wicepremier, Minister Gospodarki,  Waldemar Pawlak, obok stałej reprezentacji partnerów społecznych, udział wzięli przedstawiciele   Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Finansów,  oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej reprezentowała wiceminister Czesława Ostrowska.


Zdaniem partnerów społecznych problem ciągle zbyt słabego wykorzystania środków unijnych może wynikać m.in. z liczby osób zatrudnionych w instytucjach związanych z systemem lub ich merytorycznego przygotowania, a także zbyt zbiurokratyzowanych procedur. Dlatego też oczekują od jednostek nadzorujących – MRR i PARP, diagnozy sytuacji oraz przygotowania strategii i programów naprawczych z uwzględnieniem oceny pracowników przewidującej system motywacyjny.   Należy również poprawić komunikację, aby uniknąć niekorzystnych przypadków jakie miały miejsce w działaniach 8.1, czy 4.4. Innym problem jest duża dysproporcja w wykorzystaniu funduszy w poszczególnych regionach (np. woj. mazowieckie wykorzystało 10%, a pomorskie 70%), który należy również wyjaśnić dokonując analizy przyczyny zbyt niskiego zaangażowania niektórych województw. 
Przedstawiciele  Rozwoju Regionalnego przyjmując uwagi partnerów społecznych, poprosili o wyspecyfikowanie wszystkich problemów i ewentualne przedstawienie propozycji rozwiązań. Odnosząc się do problemów kadrowych poinformowali, że nabór do instytucji poddany jest surowym kryteriom, natomiast jest duża fluktuacja wynikająca z dynamiki procesu, podyktowana specyfiką redystrybucji pieniądza europejskiego. Dotychczas mieliśmy do czynienia z naborem wniosków obecnie z podpisywaniem umów i rozliczaniem projektów.  Ponadto pracuje zespół ds. uproszczeń i np. będą zmieniane kryteria w ramach działania 8.1. Premier Pawlak zwrócił uwagę, że liberalizacja procedur spowoduje większą odpowiedzialność po stronie beneficjenta w przypadku odrzucenia wniosków przez Komisję Europejską. Jego zdaniem należy rozważyć możliwość alokacji środków np. na projekty mniejsze ale dające większe szanse powodzenia.
W konsekwencji przyjęto stanowisko w którym grupie eksperckiej, składającej się z przedstawiciela strony społecznej, MRR i PARP powierzono zadanie opracowania propozycji rozwiązań.


Premier Pawlak poinformował również, że trwają rozmowy na temat wypracowaniu w UE rozwiązań, które będą dynamizować unijną politykę handlową i zbudują partnerskie relacje gospodarcze z krajami trzecimi.

Prezydium uzgodniło również tematy, jakie powinny zostać poruszone na najbliższym posiedzeniu Komisji. Będą to między innymi kwestie dotyczące opracowania wieloletniej strategii innowacyjna gospodarka oraz funduszy pożyczkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.  Ponadto szerokiej debacie w ramach Trójstronnej Komisji powinien  zostać  temat  przyszłej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: