submenu
content

Pakiet klimatyczny, OFE i strategia bezpieczeństwo energetyczne podczas obrad Trójstronnej Komisji

18-02-2011

Informacje na temat: zasad przydziału darmowych pozwoleń na emisja dwutlenku węgla w związku ze zmianami klimatycznymi, strategii bezpieczeństwo energetyczne i środowisko oraz konsultacji projektu ustawy dot. funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, były głównymi tematami obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 17 lutego 2011 roku. W obradach, którym przewodniczył Wicepremier Waldemar Pawlak udział wzięli Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, Minister Michał Boni, wiceministrowie resortów gospodarki, środowiska, spraw wewnętrznych, rozwoju regionalnego, skarbu państwa, nauki i szkolnictwa wyższego oraz infrastruktury.


Wicepremier Waldemar Pawlak zauważył, że Polska jest jednym z nielicznych państw, gdzie ministrowie gospodarki i środowiska ściśle współpracują ze sobą w sprawie rozwiązań klimatycznych. Zgodnie z zapowiedziami resortu środowiska i gospodarki od roku 2013, na mocy dyrektywy system handlu uprawnieniami do emisji zostanie rozszerzony o dodatkowe działalności (np. lotnictwo cywilne). Obecnie na forum KE prowadzone są prace m. in. nad przygotowaniem instrumentów wdrożeniowych dotyczących  najważniejszych aspektów systemu handlu uprawnieniami do emisji: aukcjoningu – docelowy sposób przydziału uprawnień; benchmarków – podstawy przydziałów bezpłatnych uprawnień; derogacji dla elektroenergetyki –  jako wyjątku od konieczności zakupu uprawnień do emisji na aukcjach; zjawiska ucieczki emisji (carbon leakage) – odstępstwa od obowiązku zakupu uprawnień do emisji w systemie aukcyjnym w celu ograniczenia ryzyka przenoszenia produkcji oraz emisji poza obszar UE. Strona polska stara się zmienić stanowisko UE w sprawach, które dla naszego kraju są istotne w zakresie utrzymania konkurencyjności naszego przemysłu. Do takich należą:  sposób definiowania nowych inwestycji – powinna działać zasada subsydiarności i krajowe prawo powinno określać co jest nową inwestycją; sposób wprowadzania zmian ilości darmowych uprawnień w czasie; kwestia okresu przejściowego dla elektroenergetyki; ustalenie benchmarku – powinno uwzględniać specyfikę paliwową kraju.
Uzgodnienia UE przewidują 20%. redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku, w stosunku do poziomu emisji z 1990 roku.
Zdaniem NSZZ „Solidarność” fakt wdrażania pakietu jest bardziej związany z biznesem niż rzeczywistą ochroną klimatu, czemu dowodzi wiele opracowań naukowych. Skutki wdrażania pakietu będą kosztowne dla Polski: od 2013 roku diametralnie wzrosną koszty produkcji, ceny energii, co pociągnie za sobą również ogromne skutki społeczne. Wyjściem z sytuacji jest nieprzyjęcie pakietu na konferencji w Durbanie. Poparcie dla powyższego stanowiska zgłosiły pozostałe centrale związkowe.
Również strona pracodawców uznała, że postanowienia UE są bardzo rygorystyczne, których akceptacja okaże się kosztowna dla Polski.  Jednocześnie ograniczenia te są niekorzystne dla UE w wymiarze globalnym.    
Wiceminister resortu gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska przybliżyła prace nad strategią bezpieczeństwo energetyczne i środowisko. Celem głównym strategii jest poprawa stanu środowiska połączona z rozsądnym gospodarowaniem zasobami naturalnymi oraz stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju nowoczesnego sektora energetycznego, zdolnego zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne oraz konkurencyjną i efektywną energetycznie gospodarkę. Harmonogram prac przewiduje przyjecie dokumentu przez Radę Ministrów w lipcu br.
Minister Michał Boni przybliżył stan konsultacji w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu emerytalnego. Proponowane w projekcie ustawy zmiany mają polegać przede wszystkim na: podwyższeniu części składki emerytalnej przekazywanej do FUS i odpowiednim obniżeniu składki przekazywanej do OFE;  utworzeniu, w ramach konta ubezpieczonego w ZUS - subkonta, na którym ewidencjonowane będą składki; ustalenie dla tego subkonta nowych zasad waloryzacji; ustaleniu zasad dziedziczenia składki zapisanej na nowym subkoncie w ZUS; wprowadzeniu nowej, wspieranej przez państwo ulgą podatkową, formy oszczędzania na emeryturę; podwyższeniu limitu inwestowania przez OFE na giełdzie. Projekt był przedmiotem konsultacji Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych podczas czterech posiedzeń. Uzgodniono kontynuację negocjacji w dniu 2 marca 2011 roku. W przyszłym tygodniu odbędą się uzgodnienia międzyresortowe, również w kontekście dotychczas zgłoszonych uwag.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: