submenu
content

Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 r.

20-12-2012

W dniu 19 grudnia 2012 r. w gmachu MPiPS odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych poświęcone sytuacji w tyskim zakładzie spółki Fiat Auto Poland w związku z zapowiedzianymi w dniu 7 grudnia br. przez Zarząd Spółki zwolnieniami obejmującymi 1500 pracowników tego zakładu w pierwszym kwartale 2013 r.

W posiedzeniu Prezydium TK, któremu przewodniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz – Przewodniczący Trójstronnej Komisji, udział wziął wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki – Janusz Piechociński oraz Sekretarz Stanu Jacek Męcina. Strona związkowa, z inicjatywy której zwołano posiedzenie Prezydium, poinformowała, że w dniu 18 grudnia 2012 r. osiągnięto częściowe porozumienie (nie wszystkie centrale związkowe zakończyły negocjacje z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A) dotyczące zwolnień grupowych. Wysokość odpraw dla zwalnianych pracowników - uzależniona od stażu pracy - będzie wynosiła od 9-do 18-miesięcznych pensji. Zwolnieniami zostanie objętych 1 450 osób, z których - w ramach przyjętych kryteriów ochronnych – zostaną wyłączone m.in. osoby które ukończyły 55 rok życia oraz pracownicy posiadający rodziny wielodzietne. Uczestniczący w posiedzeniu Prezydium przedstawiciele organizacji związkowych w spółce Fiat Auto Poland podkreślali potrzebę przyjęcia systemowych rozwiązań prawnych umożliwiających skierowanie strumienia pomocowych środków państwa bezpośrednio do zagrożonych zakładów produkcyjnych (na wzór włoskich kas integrale). Partycypowanie państwa w utrzymaniu zatrudnienia w sytuacji tzw. bezrobocia technicznego spowodowanego przestojem w produkcji ochroniłoby zagrożone miejsca pracy, a w konsekwencji lokalny rynek pracy. Wskazywano, jak istotne jest podjęcie działań chroniących miejsca pracy w branży motoryzacyjnej w obliczu przewidywanego problemu poważnego spadku sprzedaży nowych samochodów, prognozowanego dla całego europejskiego rynku motoryzacyjnego.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił partnerów społecznych o podjęciu przez resort pracy i polityki społecznej działań mających na celu ochronę miejsc pracy zwłaszcza tam, gdzie zagrożenie dotyczy branży czy regionu. Pod rozwagę partnerów społecznych poddał propozycję rozpoczęcia intensywnych prac nad wspierającą zatrudnienie ustawą o charakterze antykryzysowym (wzorowanej w części na tzw. ustawie antykryzysowej z 2009 r.) sygnalizując gotowość kierowanego przez siebie resortu do zaangażowania się w te działania. Deklarację gotowości do współpracy ze strony resortu gospodarki złożył Minister Janusz Piechociński, który podkreślił konieczność podjęcia spójnych działań obu resortów w tym zakresie w celu osiągnięcia skuteczności i funkcjonalności takich rozwiązań.

 

Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia... Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia... Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia... Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia... Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia... Informacja z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji w dniu 19.12.2012 / fot. Jacek Szczepaniak Informacja z posiedzenia...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: