submenu
content

Trójstronna Komisja o kształceniu zawodowym i ochronie miejsc pracy

11-12-2014

Uczestnicy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych przyjęli Deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Podsumowano także prace nad nowelizacją ustawy o ochronie miejsc pracy.  

 

Obrady Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych odbyły się 10 grudnia br. i skupiły się wokół systemu kształcenia zawodowego w Polsce, w tym wsparcia rozwoju kształcenia ponadpodstawowego dostosowanego do oczekiwań rynku pracy oraz promocji kształcenia zawodowego.

 

Posiedzenie poprowadził Przewodniczący TK – Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. W spotkaniu udział wzięła Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej oraz wiceministrowie z resortów: gospodarki, nauki i szkolnictwa wyższego, finansów, infrastruktury i rozwoju, administracji i cyfryzacji.

 

Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę wypromowania modelu kształcenia zawodowego w Polsce i zwiększenia jego roli oraz atrakcyjności poprzez zrównoważony i nowoczesny rozwój. Kształcenie zawodowe powinno być skoordynowane z potrzebami poszczególnych sektorów gospodarki. Konieczna jest współpraca z pracodawcami już na etapie opiniowania kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego, a następnie samego procesu kształcenia.

 

- Szkolnictwo zawodowe jest dziś w Polsce niedocenione. Musimy wspierać proces doradztwa zawodowego, a przede wszystkim wzmocnić kompetencję doradców diagnostycznych – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

 

Podczas spotkania przyjęto Deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Uczestnicy będą pracować nad jednolitym modelem kształcenia zawodowego, sposobem jego finansowania oraz promocją.

 

Dyskutowano także na temat aktualnego etapu prac nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

- Zmiany w ustawie są konieczne ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej na krajowym i zagranicznych rynkach. Musimy wspierać zatrudnienie poprzez dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, gdzie pogorszyły się warunki prowadzenia ich działalności w związku z czasowym ograniczeniem wwozu produktów na terytoria innych krajów – powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

 

Termin wprowadzanej regulacji przewidziany jest na 1 lutego 2015 r. 

Trójstronna Komisja o kształceniu zawodowym i ochronie miejsc pracy Trójstronna Komisja o... Trójstronna Komisja o kształceniu zawodowym i ochronie miejsc pracy Trójstronna Komisja o...

Pliki do pobrania

deklaracja.pdf
Deklaracja  (208.5 KB)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: