Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Polsko-niemiecki Kongres „Strategiczne podstawy rozwoju – wyzwania dla polityki społecznej w Polsce i w Niemczech” odbywa się w dniach 3-5 października 2012 r. w MPiPS. Jest poświęcony współpracy i partnerstwom publiczno-społecznym w polityce społecznej obu państw. Organizatorami są Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Polsce wraz z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska).
Uczestników powitał Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS Krzysztof Więckiewicz. – Spodziewam się wypracowania ważnych rekomendacji dla polityki społecznej Polski i Niemiec – powiedział dyr. Więckiewicz - i liczę na dalszą współpracę oraz utrwalenie wzajemnych relacji.
- Kongres poświęcamy dyskusji o przyszłości niesienia pomocy osobom potrzebującym – stwierdziła podczas otwarcia kongresu Wanda Falk, Dyrektor Generalny Diakonii Polskiej – daje on nam szansę na poprawienie wiedzy i zacieśnienie współpracy, a jak wiadomo istotnym elementem współpracy jest wzajemne uczenie się od siebie. Podziękowała też Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, które po raz pierwszy współpracuje przy organizacji tego wydarzenia.
- Trudno będzie uniknąć tematu wzajemnych relacji polityki gospodarczej i polityki społecznej – powiedział Sekretarz Stanu w MPiPS dr hab. Jacek Męcina – zwłaszcza dziś, w dobie kryzysu gospodarczego, gdy musimy konfrontować rzeczywistość z problemami społeczno-gospodarczymi. Jednak efektywność ekonomiczna i bezpieczeństwo finansowe nie mogą determinować dyskusji o polityce społecznej. Mądra polityka społeczna musi być oparta na systemie wartości. Koncepcja europejskiego modelu społecznego pokazuje, że można ją pogodzić z efektywnością ekonomiczną, a nawet że efektywność wymaga większej troski o politykę społeczną. Zakres wyzwań w tej dziedzinie czyni z Polski i Niemiec partnerów, którzy powinni ze sobą współpracować – dodał Minister Męcina.
Życzenia owocnych obrad przekazali też uczestnikom kongresu Biskup Ryszard Bogusz, Prezydent Diakonii Polskiej oraz prof. dr Udo Krolzik, Dyrektor Führungsakademie für Kirche und Diakonie w Niemczech.
Kongres rozpoczęły referaty: