submenu
content

Administracja i organizacje pozarządowe razem o pomocy Ukrainie

25-02-2014

Pomoc Ukrainie jest potrzebna nie tylko dzisiaj, ale również w najbliższych miesiącach i latach. Koniecznym jest również określanie  razem z organizacjami pozarządowymi wieloletniej i wieloetapowej strategii pomocy państwa w budowie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie - powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z organizacjami pozarządowymi.

 

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i administracji Rafał Trzaskowski podkreślili, duże znaczenie jakie odgrywa współpraca i koordynacja – zarówno ta doraźna, jak i ta długofalowa, w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.


Te prawie 50 organizacji pozarządowych, które odpowiedziały na apel i przyszły na dzisiejsze spotkanie daje nadzieję, że rodzi się coś szczególnego. Wiele osób, które było tutaj dzisiaj na spotkaniu, wspominało pomoc, jaką otrzymaliśmy od europejskich partnerów 25 lat temu – mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Ministrowie spotkali się z przedstawicielami 48 organizacji pozarządowych zajmującymi się ochroną praw człowieka, współpracą rozwojową, pomocą społeczną, a także działającymi na rzecz społeczności ukraińskiej. Były wśród nich m.in. Amnesty International, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Związek Harcerstwa Polskiego, organizacje kościelne, w tym Caritas.

 

Już niedługo ustawa zniesie ten obowiązek, ale póki co urzędnicy muszą wydawać zgody na zbiórki – mówił minister Rafał Trzaskowski. Reagujemy natychmiast - dotychczas wydaliśmy 12 zgód na zbiórki na Ukrainie, podejmujemy decyzję w ciągu jednego dnia - podkreślał.

 

Wsparciem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego może być Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Będziemy starali skierować środki z funduszu inicjatyw obywatelskich (FIO) na rzecz wspierania budowania społeczeństwa obywatelskiego i pomocy na Ukrainie – podkreślił minister pracy i polityki społecznej.

 

Minister Trzaskowski przypomniał także, że od dzisiaj rusza inicjatywa Poczty Polskiej – paczka „Dla Ukrainy.” Do końca marca paczki z takim dopiskiem będzie można wysyłać za darmo. Ważne by paczka nie przekraczała 20 kg oraz była adresowana do konkretnej osoby prywatnej. Nawet jeśli adresatem jest organizacja pozarządowa czy religijna, trzeba wskazać osobę fizyczną, na przykład pracownika tej organizacji – wynika to z międzynarodowych przepisów celnych. Organizacje pozarządowe podkreślają, że warto koordynować co powinny zawierać paczki oraz do kogo je adresować – ministerstwo administracji i cyfryzacji będzie o tym informować.

 

Planowane jest stworzenie jednego miejsca, na którym gromadzone będą informacje o niezbędnej pomocy dla Ukrainy i jej mieszkańców. W tym celu powstanie nowy portal lub specjalna zakładka na stronie MPiPS lub Departamentu Pożytku Publicznego. Powstanie także grupa robocza  na rzecz wypracowania strategio działania organizacji pozarządowych na Ukrainie. Będzie miała charakter   otwarty.

 

Jak poinformowali przedstawiciele organizacji pozarządowych, ważne jest by dobrze określić rodzaj potrzebnej pomocy oraz koordynować do kogo ona dociera – w tej chwili nie są już potrzebne leki , ubrania czy żywność, tylko raczej pieniądze na specjalistyczny sprzęt medyczny.

 

Fundacja Edukacja dla Demokracji zebrała już 400 tys. zł, a Caritas - 800 tys. Na pomoc medyczną poszkodowanym zbierają m.in. ZHP, PCK, Stowarzyszenie Polska Ukraina z Poznania, Stowarzyszenie Pokolenie z Katowic, Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego, Fundacja Kultury Duchownej Pogranicza i Fundacja Edukacja dla Demokracji. Rodzinom zabitych na Majdanie chce pomóc Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego,  a Fundacja Edukacja dla Demokracji – wszystkim represjonowanym i ich rodzinom. Z kolei na pomoc dziennikarzom ukraińskim zbiera Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Więcej zbiórek zgłaszano też lokalnie. Informacje o ogólnopolskich zbiórkach na pomoc Ukrainie dostępne są na stronie mac.gov.pl

 

W spotkaniu poświęconym pomocy Ukrainie wzięli udział także: Jarosław Duda Sekretarz stanu w MPiPS, Ewa Figel Dyrektor Departamentu Wschodniego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Dariusz Dolczewski Dyrektor Departamentu Poczty MAC oraz członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

 

 

Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainiei/Fot.L.Sokale Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie... Spotkanie ministra w sprawie pomocy Ukrainie/Fot.L.Sokal Spotkanie ministra w sprawie...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: