submenu
content

Będą zmiany w spółdzielniach socjalnych

07-07-2016

Wiosną minęło dziesięć lat funkcjonowania ustawy o  spółdzielniach socjalnych. Mimo, że w tym czasie była trzykrotnie nowelizowana, trwają dyskusje dotyczące m.in. perspektyw i dalszego rozwoju modelu funkcjonowania spółdzielni socjalnych na rynku, ich trwałości, jak również zgłaszane są wątpliwości,  związane z interpretacją oraz praktycznym stosowaniem przepisów tej ustawy. Dlatego Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje rozpoczęcie prac nad kolejną  nowelizacją ustawy o spółdzielniach socjalnych.

 

W związku z tym zamierzeniem Departament Pożytku Publicznego MRPiPS zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie ewentualnych uwag i propozycji dotyczących obowiązujących regulacji wraz z ich uzasadnieniem. Propozycje zmian prosimy przesyłać w formie elektronicznej na adres:  do 29 lipca br.

 

Co to jest spółdzielnia socjalna?

 

Spółdzielnia socjalna jest przedsiębiorstwem społecznym, który poprzez łączenie działalności gospodarczej z realizacją celów społecznych działa na rzecz reintegracji społeczno- zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem.  Spółdzielnie zajmują się głównie działalnością usługową. Kolejnymi obszarami są:  edukacja, handel detaliczny, pomoc społeczna oraz działalność sportowo-rekreacyjna.

 

Spółdzielnię socjalną może założyć 5 osób fizycznych należących do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym określonych w ustawie o spółdzielniach socjalnych lub dwie osoby prawne: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub kościelne osoby prawne.

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć spółdzielnie?

 

Na lata 2014-2020 przewidziano realizację Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, którego budżet obliczono na ponad 2,5 mld zł. Środki będą pochodziły m.in. z budżetu Państwa, funduszy celowych, dotacji unijnych czy  środków samorządowych.

 

Spółdzielnie mogą również liczyć na wsparcie finansowe z Funduszu Pracy, środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, istniejących programów resortowych m.in. Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (Program ASOS), Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

W tym roku rozpocznie się realizacja projektu Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej za pomocą zwrotnych instrumentów finansowych w ramach Działania 2.9 Rozwój ekonomii społecznej PO WER. Budżet projektu opiewa na kwotę prawie 160 mln zł. W jego ramach planuje się wsparcie 2030 podmiotów ekonomii społecznej, w tym spółdzielni socjalnych oraz utworzenie 1250 miejsc pracy.

 

Ile jest w Polsce spółdzielni socjalnych?

 

W ostatnich latach w Polsce wciąż rośnie liczba zarejestrowanych spółdzielni socjalnych.  W 2012 roku w całym kraju działało 615 spółdzielni socjalnych, w 2013 r. -  936, w 2014r.  – 1226, a w 2015 było ich już 1266.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: