submenu
content
Konferencja prasowa Konferencja prasowa... Konferencja prasowa Konferencja prasowa... Konferencja prasowa Konferencja prasowa... Konferencja prasowa Konferencja prasowa... Konferencja prasowa Konferencja prasowa... Konferencja prasowa Konferencja prasowa...

Inwestujemy w młodych!

15-05-2013

Konferencja prasowa "Inwestujemy w młodych!" z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, odbyła się 15 maja 2013 r. w siedzibie MRR.

 

Podczas konferencji przedstawiono informacje o tym, jak Fundusze Europejskie wspierają osoby młode i ile środków mogą oni  otrzymać na założenie własnej firmy. W spotkaniu wzięli również udział młodzi przedsiębiorcy, którzy skorzystali z unijnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

 

- Polska bardzo dobrze wykorzystuje fundusze unijne - powiedziała minister Bieńkowska otwierając konferencję. – Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć dodatkowe 500 mln zł na walkę z bezrobociem i wsparcie młodych osób na rynku pracy.

 

120 mln euro pozwoli na wsparcie ok. 83 tys. osób młodych. Fundusze unijne będą przeznaczone m.in. na aktywizację zawodową, w tym na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Celem zmian jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych i podnoszenie poziomu ich aktywności zawodowej.

 

140 mln euro będzie przeznaczone na instrumenty i usługi oferowane przez powiatowe urzędy pracy poprawiające zdolność do zatrudnienia i podnoszące poziom aktywności zawodowej osób bezrobotnych. Co najmniej 70 mln euro z tej puli zostanie przeznaczona na aktywizację osób młodych, które będą mogły skorzystać ze szkoleń zawodowych, staży, przygotowania zawodowego, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, oraz konsultacji i doradztwa związanego z jej prowadzeniem.

 

Ponadto 50 mln euro będzie dostępnych na dotacje i pożyczki na założenie własnej firmy dla osób poniżej 30 roku życia.

 

- Co piąta osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy, jest poniżej 30. roku życia – przypomniał minister Kosiniak-Kamysz. – Dlatego te 500 mln jest tak potrzebne. Kryzys w połączeniu z wchodzeniem na rynek pracy ostatnich roczników wyżu demograficznego znacząco pogorszył szanse młodych ludzi na dobry start na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze najmocniej uderza w młodych szukających pracy. To najmłodsi stażem pracownicy częściej tracą pracę w czasie redukcji zatrudnienia. Powodem jest mniejsze doświadczenie i słabsza ochrona przed zwolnieniami. Dotyczy to nie tylko Polski. Sytuacja młodych jest trudna w całej Europie. Bezrobocie wśród osób młodych w Unii Europejskiej jest najwyższe od dwóch dekad.

 

Do końca 2012 r. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wsparcie uzyskało blisko 2,1 mln osób młodych (tj. w wieku 15-24 lata), co stanowi ok. 35 proc. ogółu uczestników projektów Programu Kapitał Ludzki. W różnego rodzaju szkoleniach, stażach udział wzięło 840 tys. osób, w tym blisko 334 tys. osób w wieku 15-24 lata. Dzięki środkom Programu Kapitał Ludzki 149 tys. osób założyło własne firmy, z czego blisko 27 tys. dotacji otrzymały osoby młode.  34,5 tys. studentów ukończyło staże lub praktyki zawodowe a 62,5 tys. studiuje na kierunkach zamawianych w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.

 

Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak uzyskać wsparcie finansowe, od właścicieli dwóch firm, założonych dzięki uczestnictwie w projekcie POKL „Warszawa stolicą aktywnego biznesu". Agnieszka Lipińska, kierująca firmą Madame Googoo, zajmującą się szyciem i projektowaniem nosidełek dla dzieci oraz Tomasz Klimczak, właściciel KMT Projekty Konstrukcji, przedsiębiorstwa projektującego konstrukcje budowlane, opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: