Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Finał Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie przyniósł naszym rodakom aż 5 medali: dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Polscy paralekkoatleci, sportowcy o różnym stopniu niepełnosprawności, wkładając w to całe serce, zwyciężali niemal w każdej kategorii. Polska reprezentacja wywalczyła w Berlinie w sumie 61 medali dystansując kolejną w tabeli zwycięzców, Ukrainę.
W tym roku wystartowała rekordowa liczba polskich zawodników. Nasza reprezentacja liczyła 60 lekkoatletów, była najliczniejsza ze wszystkich 40 krajów. Na drugim miejscu pod względem liczebności zawodników wystawiła się Wielka Brytania – 52, na trzecim Niemcy – 39 zaś na czwartym Ukraina (36). W zakończonych właśnie zawodach w Berlinie rywalizowało 600 zawodników i zawodniczek.
Marek Wietecki zdobył złoto dla naszej reprezentacji w rzucie dyskiem (w tzw. kategorii F12.) Spełniło się jego marzenie o złocie, bo dotąd miał na swoim koncie srebro w kategorii „rzut oszczepem”.
Jagoda Kibil (startująca w kat. T35) zdobyła złoty krążek w biegu na 200m. Powiedzieć, że dała z siebie wszystko, to za mało. Ta młoda dziewczyna przybiegła do mety odczuwając ogromny ból spowodowany wcześniejszą kontuzją. Do tego stopnia, że nie obyło się bez interwencji lekarza. Zwyciężyły jednak ambicja i wola walki.
Po srebrny medal w biegu na 5000 m sięgnęli Aleksander Kossakowski z Krzysztofem Wasielewskim (w tzw. kat. T11). Renata Śliwińska, której zamiarem było pobicie rekordu świata w rzucie dyskiem, zdobyła na razie tylko srebro (w kat. F41). Tym razem nie spełniło się jej marzenie o złotym medalu.
Powody do zadowolenia miała także 21-letnia Karolina Strawińska, która wystartowała w kategorii F55 (osoby na wózkach) w dyscyplinie „pchnięcie kulą”. Jej udziałem stał się brązowy medal.
Polska reprezentacja podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy wywalczyła w sumie 61 medali zajmując 1 miejsce w tabeli medalowej i dystansując kolejną w tabeli Ukrainę, która wywalczyła 49 krążków.
W rankingu medalowym Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Polska zajmuje obecnie bardzo wysokie, 9 miejsce. O naszych paraolimipijczyków dba w kraju Polski Komitet Paraolimpijski, któremu przyświeca idea inspirowania i organizowania zawodów sportowych osób z niepełnosprawnościami. Komitet dba także o zapewnienie udziału naszych zawodników na międzynarodowych zawodach, takich jak ostatnie berlińskie.
Mistrzostwa Europy w Berlinie są etapem na drodze do igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.