Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Od 1 lipca br. wzrosło dofinansowanie kosztów rocznego pobytu uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej. Od nowego roku zwiększy się także dofinansowanie pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej.
Od 1 stycznia 2016 roku kwota dofinasowania wynosiła 15 996 zł. Wcześniej – od 2009 roku było to 14 796 zł. W wyniku tegorocznej nowelizacji zwiększono dofinansowanie:
- „WTZ organizują zajęcia terapeutyczne, warsztatowe. Odgrywają niezwykłą rolę. Czasami w powiecie są jedynymi placówkami dziennego wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów pobytu uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej to bardzo dobra wiadomość dla tych placówek i ich podopiecznych.” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
Zmienił się także sposób obliczania liczby osób niepełnosprawnych w województwie, na podstawie którego liczona jest wysokość środków przekazywanych samorządom wojewódzkim przez PFRON. Zmieniono również sposób ustalania maksymalnej kwoty zobowiązań do wypłaty z tytułu dofinansowania kosztów działalności zakładów aktywności zawodowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej pomagają tym niepełnosprawnym, którzy są niezdolni do pracy. W całej Polsce działa 718 warsztatów,z których korzysta ponad 27,2 tys. osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby, które mają wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej zawarte w orzeczeniu. Zgłoszenia osób, które chcą uczestniczyć w warsztacie przyjmuje i zatwierdza jednostka, która ma utworzyć warsztat lub która już go prowadzi, w uzgodnieniu z powiatowym centrum pomocy rodzinie.
Warsztat nie jest placówką samodzielną, ale stanowi część większej struktury organizacyjnej. WTZ mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.