Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Warsztaty Terapii Zajęciowej to ważny element rehabilitacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności. W całej Polsce działa 718 takich miejsc.
Warsztat Terapii Zajęciowej daje osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztat nie jest placówką samodzielną, ale stanowi część większej struktury organizacyjnej. WTZ mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.
Jednostka, która chce utworzyć warsztat składa do właściwego - ze względu na siedzibę warsztatu - powiatowego centrum pomocy rodzinie wniosek o dofinansowanie kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
„Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Basztowej 3 w Krakowie jest jednostką założoną i prowadzoną przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”. W codziennych zajęciach Warsztatu uczestniczy 40 osób – głównie z niepełnosprawnością intelektualną.” - mówi kierownik placówki, Katarzyna Dyląg-Rydzewska.
Wszystko w WTZ podporządkowane jest ich uczestnikom. Zadaniem personelu jest dostosowanie miejsca i zajęć do potrzeb i możliwości osób o wielu różnych niepełnosprawnościach.
- „Firma czy zakład pracy, to nie tylko biurka, krzesła czy komputery. To przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy budują jej obraz swoim zaangażowaniem, kreatywnością i poświęceniem. Nasza "firma" to Oni. Fascynujący wyjątkowi, czasem niedoskonali. Piękni w każdym słowie, geście i spojrzeniu. Nawet wtedy, gdy nie potrafią czegoś napisać, wykonać, gdy nie potrafią mówić i w najprostszy sposób wyrazić czegoś słowami. Gdy przełamują największy lęk, pokonują bariery i wchodzą na sam... szczyt.” - tak mówi o pracy w WTZ w Strzelcach Krajeńskich Sergiusz Paszkiewicz, dyrektor placówki.
Warsztaty Terapii Zajęciowej to dla uczestników praca, której nie mogą samodzielnie podjąć. Uczestnictwo w zajęciach wielu z nich przywraca sens życia, daje poczucie przynależności do wspólnoty. Takie miejsca stają się dla nich drugim domem.
- „Każdy z uczestników realizuje, opracowany dla niego, Indywidualny Program Rehabilitacji i Terapii, w którym zawarte są cele podejmowanej pracy terapeutycznej. Poprzez proponowane aktywności Warsztat zapewnia warunki do indywidualnego rozwoju każdego uczestnika oraz przygotowuje do podejmowania ról społecznych.” - tłumaczy Katarzyna Dyląg-Rydzewska z WTZ z Krakowa.
Osoby z niepełnosprawnościami mają szansę rozwinąć nowe umiejętności w ramach wielu specjalistycznych zajęć.
- „Terapia zajęciowa prowadzona jest w 7 pracowniach: krawieckiej, plastycznej, dziewiarsko-hafciarskiej, gospodarstwa domowego, technicznej, galanterii skórzanej, komputerowo-poligraficznej. W ramach zajęć prowadzonych w pracowniach stosowane są różne techniki rozwijające i kształtujące umiejętności osób niepełnosprawnych.” - mówi Ryszarda Grzywaczewska, kierownik WTZ w Białej Podlaskiej.
O wysoki poziom zajęć i odpowiednią opiekę dba personel złożony z wielu specjalistów.
- „Kadrę ośrodka stanowią: kierownik, psycholog, specjalista ds. rewalidacji, specjalista ds. rehabilitacji, instruktorzy terapii zajęciowej. W prowadzonej działalności terapeutycznej towarzyszą im wolontariusze, praktykanci i stażyści.” - dodaje Katarzyna Dyląg-Rydzewska.
- „Wszyscy pracownicy Warsztatu legitymują się specjalistycznym wykształceniem oraz wieloletnim doświadczeniem zawodowym w zakresie wykonywanych obowiązków. Większość z nich pracuje w Warsztacie praktycznie od początku istnienia.” - mówi Ryszarda Grzywaczewska.