submenu
content

Spotkanie z Prezes Wysokiej Rady ds. Integracji

13-10-2006

Anna Kalata, Minister Pracy Polityki Społecznej, spotkała się 13 października 2006 r. z delegacją francuską, której przewodniczyła Blandine Kriegel (na zdjęciu pierwsza od lewej), Prezes Wysokiej Rady ds. Integracji przy Premierze Republiki Francuskiej. Francuscy goście byli zainteresowani, jak wyglądają problemy związane z integracją cudzoziemców w Polsce, jak przystosowują się oni do życia. Otrzymali informację na temat prac Grupy Roboczej, wspierającej Międzyresortowy Zespół ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców, rozwiązań prawnych oraz praktycznych – dotyczących systemu zasiłków czy pomocy społecznej.

 

Minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego pełni w Polsce funkcję Przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców. Obecnie działania integracyjne w Polsce, w ramach specjalnych indywidualnych programów integracji kierowane są tylko do jednej grupy osób – do posiadających status uchodźcy. W roku 2004 indywidualnymi programami integracji objęto w Polsce 408 osób, a w 2005 – 420 osób.


Spotkanie jest bardzo twórcze i interesujące – powiedziała min. Kalata – bo choć dzisiaj problem uchodźców jest marginalny i dotyczy ok. 5 tys. osób w całej Polsce, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w przyszłości procesy migracyjne będą postępować. Abyśmy potrafili zmierzyć się z tym wyzwaniem i byli do niego przygotowani, cenne jest zapoznanie się z doświadczeniami takich krajów, jak Francja.


Polska ma najniższy odsetek cudzoziemców w populacji (0,1 proc.) spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Odsetek ten jest pięćdziesiąt razy niższy od średniej państw UE. Liczba migrantów wzrasta jednak z roku na rok i coraz większego znaczenia nabiera ich integracja ze społeczeństwem polskim.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: