Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w MPiPS, wziął udział w pierwszym ogólnopolskim forum „Społeczna odpowiedzialność biznesu w Polsce. Od pojedynczych inicjatyw do wspólnego działania" Spotkanie odbyło się 15 października br. w Warszawie.
Celem forum było zainicjowanie publicznej debaty wokół badania dokumentującego stan rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Raport „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Wstępna analiza” przygotowany przez niezależnych ekspertów w ramach projektu regionalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) pt. „Przyspieszenie wdrażania praktyk CSR w nowych państwach członkowskich”, przedstawia w sposób kompleksowy działania instytucji i organizacji popularyzujących społeczną odpowiedzialność biznesu, a także podejmuje próbę analizy warunków upowszechnienia zasad i praktyk CSR w Polsce.
Kazimierz Kuberski przedstawił działania podejmowane przez administrację rządową, a zwłaszcza MPiPS, które pełni funkcję koordynatora tych działań, dotyczące promowania koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w Polsce, w szczególności inicjatywy realizowane wspólnie z partnerami krajowymi: Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Środowiska i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz międzynarodowymi: Bankiem Światowym i UNDP.
Minister Kuberski wziął również udział w dyskusji panelowej pt. „Jak przyspieszyć rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce? Wspólna odpowiedzialność – wspólne działanie”.
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorcy uwzględniają dobrowolnie aspekty społeczne i ekologiczne w swoich działaniach komercyjnych oraz kontaktach ze swoimi interesariuszami (partnerami społeczno-gospodarczymi). Obejmuje ona przede wszystkim działania wykraczające poza obowiązki nałożone przepisami prawnymi.
Więcej na ten temat:
http://www.odpowiedzialnybiznes.pl
http://www.globalcompact.org.pl
http://www.csreurope.org
Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat „Realizacja partnerstwa na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia; uczynienie Europy liderem w zakresie Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw” z dnia 22.03. 2006 r. – COM(2006)136