submenu
content

Podpisanie Umowy o zabezpieczeniu społecznym między RP a Kanadą

02-04-2008
Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak i Ambasador Kanady w Polsce David Preston złożyli 2 kwietnia 2008 roku w siedzibie MPiPS podpisy na Umowie o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą.

Podpisanie umowy z Kanadą

Umowa ma na celu zapewnienie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego funkcjonujących w Polsce i Kanadzie. Została  oparta na międzynarodowych standardach obowiązujących w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, tj.:
 
  • zasadzie równego traktowania,
  • zasadzie swobodnego transferu (eksportu) świadczeń,
  • zasadzie jedności stosowanego ustawodawstwa,
  • zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia.
 
Umowa zawiera regulacje merytoryczne odnoszące się do właściwego ustawodawstwa, świadczeń emerytalno-rentowych, świadczeń z tytułu wypadku przy pracy lub chorób zawodowych, zasiłków pogrzebowych, a także ochrony danych osobowych, zasad składania wniosków, zawiadomień i odwołań oraz zasad wypłaty świadczeń.
 
Związanie Polski Umową z Kanadą:
 
  • pozwoli na uwzględnianie okresów ubezpieczenia przebytych w Kanadzie w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych (i odwrotnie),
  • pozwoli na transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiej Umawiającej się Strony,
  • zapewni ochronę przed utratą praw przysługujących z zabezpieczenia społecznego, nabytych na terytorium drugiego państwa
  • ułatwi Polakom zamieszkałym w Kanadzie podejmowanie decyzji o powrocie do kraju, gdyż nie będzie już obaw o utratę prawa do uzyskanych już świadczeń kanadyjskich.
 
Szacuje się, że po wejściu w życie Umowy z jej postanowień skorzysta ok. 40 tys. Polaków.
 
Umowa może się przyczynić także do rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Kanadą a Polską. Wraz z szybkim wzrostem polskiej gospodarki rośnie liczba możliwości inwestycyjnych dla kanadyjskiego sektora prywatnego. Takim inwestycjom - obok czynników typowo ekonomicznych - z pewnością będą sprzyjały odpowiednie podstawy prawne w zakresie zabezpieczenia społecznego, które np. uchronią obywateli kanadyjskich podejmujących zatrudnienie w Polsce przed obowiązkiem podwójnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
 
Od podpisania do wejścia w życie
 
Po podpisaniu Umowy wniosek o jej ratyfikację zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Po ich zakończeniu, za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych, będzie przesłany do Rady Ministrów. 
 
Rada Ministrów podejmie uchwałę o przedłożeniu Prezydentowi Umowy do ratyfikacji. Zanim jednak to nastąpi, Sejm i Senat podejmą prace nad ustawą wyrażającą zgodę  na ratyfikację Umowy. Po uchwaleniu ustawy Minister Spraw Zagranicznych przedłoży Prezydentowi do ratyfikacji Umowę wraz z projektem dokumentu ratyfikacyjnego.
 
Po ratyfikacji MSZ skieruje Umowę  do publikacji w Dzienniku Ustaw. Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu, w którym Strony wymieniły noty informujące o spełnieniu wszelkich wymogów dla wejścia w życie Umowy. Przewiduje się, że wejście w życie Umowy będzie możliwe już w IV kwartale 2008r. lub na początku roku 2009.

Pliki do pobrania

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: