Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Od czerwca 2011r. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) prowadzi akcję archiwizacji zasobów dokumentalnych. Pisma – przychodzące i wychodzące – są najpierw segregowane. Te, które nie wymagają przechowywania niszczy się. Tym, które muszą pozostać w BON nadaje się kolejne numery i umieszcza w odpowiednio oznakowanych teczkach. Od grudnia 2011 r. czynności te wykonują w ramach warsztatów i zajęć praktycznych osoby niepełnosprawne intelektualnie, beneficjenci realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) projektu Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI w Warszawie.
- Pomysł na program aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony z Centrum DZWONI powstał we wrześniu 2010 r. – mówi Alina Wojtowicz – Pomierna, z-ca dyrektora BON. – Zorganizowaliśmy wówczas ogólnopolską konferencję poświeconą metodzie tzw. zatrudnienia wspomaganego. Jako ekspertów ds. rynku zatrudnienia dla pracowników niepełnosprawnych intelektualnie zaprosiliśmy przedstawicieli PSOUU i Centrum DZWONI.
Zatrudnienie wspomagane
(z ang, supported employment) umożliwia osobom niepełnosprawnym pracę zarobkową (za takie samo wynagrodzenie jakie otrzymują pracownicy sprawni) i rozwój zawodowy na tzw. otwartym rynku pracy, czyli w instytucjach publicznych i firmach nie posiadających statusu zakładów pracy chronionej. Kluczową rolę w tym modelu zatrudnienia odgrywa trener pracy – specjalista, który towarzyszy osobie niepełnosprawnej podczas szukania pracy a także wspiera ją już po znalezieniu posady, podczas wykonywania przez nią codziennych zadań na powierzonym stanowisku. Trener pracy udziela także wszelkiej pomocy pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną.