submenu
content

BON przyjął osoby niepełnosprawne intelektualnie na praktyki

19-04-2012

Od czerwca 2011r. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) prowadzi akcję archiwizacji zasobów dokumentalnych. Pisma – przychodzące i wychodzące – są najpierw segregowane. Te, które nie wymagają przechowywania niszczy się. Tym, które muszą pozostać w BON nadaje się kolejne numery i umieszcza w odpowiednio oznakowanych teczkach. Od grudnia 2011 r. czynności te wykonują w ramach warsztatów i zajęć praktycznych osoby niepełnosprawne intelektualnie, beneficjenci realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) projektu Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI w Warszawie. 

 

- Pomysł na program aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony z Centrum DZWONI powstał we wrześniu 2010 r. – mówi Alina Wojtowicz – Pomierna, z-ca dyrektora BON. – Zorganizowaliśmy wówczas ogólnopolską konferencję poświeconą metodzie tzw. zatrudnienia wspomaganego. Jako ekspertów ds. rynku zatrudnienia dla pracowników niepełnosprawnych intelektualnie zaprosiliśmy przedstawicieli PSOUU i Centrum DZWONI.  

 

Zatrudnienie wspomagane

(z ang, supported employment) umożliwia osobom niepełnosprawnym pracę zarobkową (za takie samo wynagrodzenie jakie otrzymują pracownicy sprawni) i rozwój zawodowy na tzw. otwartym rynku pracy, czyli w instytucjach publicznych i firmach nie posiadających statusu zakładów pracy chronionej. Kluczową rolę w tym modelu zatrudnienia odgrywa trener pracy – specjalista, który towarzyszy osobie niepełnosprawnej podczas szukania pracy a także wspiera ją już po znalezieniu posady, podczas wykonywania przez nią codziennych zadań na powierzonym stanowisku. Trener pracy udziela także wszelkiej pomocy pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: