Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Radosław Mleczko w dniach 24-25 kwietnia 2012 r. wziął udział w nieformalnym Spotkaniu Ministrów do Spraw Zatrudnienia i Polityki Społecznej w Horsens (Dania) organizowanym przez Prezydencję duńską.
Pierwszego dnia posiedzenia odbyła się sesja plenarna, podczas której Laszlo Andor, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej przedstawił raport na temat działań podjętych przez państwa członkowskie w kwestii przeciwdziałania bezrobociu ludzi młodych. Pan Komisarz zaprezentował także tzw. „Pakiet zatrudnienia” przyjęty przez Komisję Europejską 18 kwietnia 2012 r.
Informacje i dokumenty dot. „Pakietu zatrudnienia” pod adresem:
Następnie odbyły się trzy warsztaty tematyczne:
1. Sposoby na zrealizowanie gwarancji dla osób młodych
2. Społeczne usługi pod presją
3. Powiązanie polityki zatrudnienia, edukacji i szkoleniowej w odniesieniu do ludzi młodych.
Minister R. Mleczko wziął udział w warsztacie pierwszym, podczas którego został poproszony przez Prezydencję duńską o wystąpienie jako kluczowy mówca. Minister Mleczko, podkreślając wagę problemu jakim jest wysokie bezrobocie osób młodych, wskazał na wnioski wypływające z raportu polskiego rządu „Młodzi 2011”.
Drugiego dnia posiedzenia odbyła się debata ministrów na temat egzekwowania praw pracowników delegowanych oraz podejmowania działań zbiorowych obok swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług. Podstawą debaty był przedstawiony przez Komisję Europejską w marcu br. pakiet legislacyjny dotyczący delegowania pracowników. W zamierzeniu Komisji ma on na celu poprawę wdrażania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz określenie wzajemnej relacji prawa do prowadzenia akcji zbiorowej oraz korzystania ze swobód gospodarczych jednolitego rynku.
W swoim wystąpieniu Minister Radosław Mleczko podkreślił, że w zapewnianiu wzrostu i zatrudnienia oraz promowaniu konkurencyjności w Unii Europejskiej kluczową rolę ma do odegrania jednolity rynek. Swoboda świadczenia usług jest zaś jedną z podstaw jego funkcjonowania. Zwrócił uwagę, że dyrektywa dotycząca delegowania pracowników przyczyniła się w sposób wymierny do wzrostu aktywności usługodawców na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej, przy poszanowaniu zasad uczciwej konkurencji i praw pracowniczych.Analiza jej stosowania wskazuje, iż główne problemy występują w zakresie utrudnionego dostępu do informacji i współpracy pomiędzy organami krajowymi. Z tego względu propozycje służące polepszeniu wdrażania i egzekwowania dyrektywy 96/71/WE poprzez wzmocnienie współpracy administracyjnej zasługują na poparcie. Wyraził jednak opinię, że przedstawiony przez Komisję projekt dyrektywy budzi zastrzeżenia, ponieważ wykracza pozaramy szeroko rozumianej współpracy administracyjnej. Wprowadza nowe instytucje prawne (np. odpowiedzialność solidarną wykonawcy i pracodawcy-podwykonawcy), które mogą prowadzić do wzrostu obciążeń administracyjnych i finansowych. Szczegółowe rozwiązania zaproponowane w pakiecie legislacyjnym dotyczącym delegowania pracowników wymagają dalszych prac i analiz na forum grup roboczych Rady UE.
Na marginesie posiedzenia doszło do dwustronnych rozmów Ministra z przedstawicielami Estonii, Hiszpanii, Litwy i Wielkiej Brytanii.