submenu
content
Sesja plenarna Międzynarodowej Konferencji Pracy Sesja plenarna... Sesja plenarna Międzynarodowej Konferencji Pracy Sesja plenarna... Sesja plenarna Międzynarodowej Konferencji Pracy Sesja plenarna...

Minister Męcina na 101. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy

12-06-2012

Urzeczywistnianie zasad solidarności społecznej w duchu dialogu społecznego i wyzwania demograficzne były tematami przemówienia Sekretarza Stanu Jacka Męciny podczas sesji plenarnej Międzynarodowej Konferencji Pracy odbywającej się 12 czerwca 2012 r. w Genewie.

 

W swoim wystąpieniu Minister Męcina stwierdził, że trwający kryzys gospodarczy w Europie i na świecie, przedłużające się bezrobocie, ubóstwo i nierówności w dalszym ciągu powodują konieczność podejmowanie zdecydowanych i nie zawsze popularnych działań. W ostatnich latach w Polsce, pomimo kryzysu gospodarczego, wzrost PKB – w porównaniu z innymi krajami europejskimi – plasował się na dość wysokim poziomie i w 2011 roku wyniósł 4 procent. W tym samym czasie, stopa bezrobocia wzrosła zaledwie o 2 punkty procentowe. Dużą zasługą tego stanu rzeczy było wypracowanie – w formule dialogu – odpowiednich rozwiązań mających na celu ograniczeniu negatywnych skutków kryzysu. Niemniejszy wpływ na utrzymanie wskaźników wzrostu gospodarczego miały inwestycje w rozwiązania infrastrukturalne, współfinansowane ze środków UE. Dodatkowy wpływ na zakres inwestycji miały przygotowania do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie.

 

Odnosząc się do konieczności urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej – stanowiącej jeden z kluczowych filarów zainteresowania Międzynarodowej Organizacji Pracy – Minister Męcina stwierdził, że istnieje konieczność podejmowania działań, w kontekście wyzwań demograficznych, zwłaszcza w odniesieniu do osób młodych oraz osób w wieku 50 plus, stanowiących jeden z głównych przedmiotów zainteresowania partnerów społecznych i rządu. Dialog społeczny już wielokrotnie sprawdził się jako środek służący wypracowaniu kompromisu w kluczowych kwestiach społecznych i gospodarczych. Niemniej dialog w formule trójstronnej musi być w dalszym ciągu prowadzony, zwłaszcza w odniesieniu do takich kluczowych kwestii, jak poprawa efektywności publicznych służb zatrudnienia oraz zmiany w obszarze prawa pracy w celu zapewnienia stabilności zatrudnienia.

 

W trwającej od 30 maja do 14 czerwca br. 101. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy bierze udział ponad 5 000 delegatów ze 185 krajów członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy. Każdy kraj członkowski MOP jest reprezentowany przez delegację, składającą się z dwóch delegatów rządowych, delegata pracodawców i delegata pracowników, oraz ich doradców technicznych.

 

Więcej informacji na temat 101. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy jest dostępnych na stronie http://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/101stSession/lang--en/index.htm

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: