Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Podsekretarz Stanu w MPiPS Małgorzata Marcińska 20 czerwca 2013 r. wzięła udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (Rada EPSCO) w Luksemburgu.
Podczas posiedzenia Ministrowie Zatrudnienia i Spraw Społecznych państw członkowskich Unii Europejskiej odnieśli się do przebiegu procesu Semestru Europejskiego, w tym projektu zaleceń Rady dla każdego państwa członkowskiego co do krajowych programów reform na rok 2013. Konkluzje z tej debaty zostaną przekazane jako wkład Rady EPSCO na Radę Europejską w dniach 28-29 czerwca br.
Wiceminister M. Marcińska podkreśliła konieczność uwzględniania warunków krajowych przy wypracowywaniu zaleceń i poprawę skuteczności ich konsultowania. Kluczowym elementem powodzenia Semestru Europejskiego jest trafne sformułowanie zaleceń i możliwość przeprowadzenia dyskusji nad ich projektem z partnerami społeczno-gospodarczymi i parlamentem. Zwróciła też uwagę, że w tym roku ponownie nie było możliwości przeprowadzenia takich konsultacji. Utrudnia to powodzenie reform wrażliwych z punktu widzenia odbioru społecznego i zwiększenie współodpowiedzialności partnerów za realizację zaleceń. Potrzebny jest dalszy dialog nad usprawnieniem procesu konsultacji zaleceń.
Druga debata była poświecona zatrudnieniu ludzi młodych. Wiceminister M. Marcińska wskazała, że jest to najpoważniejszy problem społeczny, który może skutkować utratą całego pokolenia Europejczyków. Zaapelowała, aby Rada EPSCO dała jasny sygnał w sprawie walki z bezrobociem wśród młodzieży. Odnośnie proponowanej „Inicjatywy na rzecz zatrudniania osób młodych” (działania planowane w ramach Inicjatywy będą adresowane do regionów, w których poziom bezrobocia wśród młodych ludzi - w wieku 15-24 lat - przekracza 25 %. Na jej realizację przeznaczono środki w wysokości 6 mld EUR w latach 2014–2020) Wiceminister Marcińska wskazała, że konieczne jest stworzenie warunków do implementacji Inicjatywy już od początku 2014 r. i zwróciła się z postulatem pozostawienia państwom członkowskim elastyczności wdrażania Inicjatywy. Jej zdaniem sytuacja w państwach członkowskich jest różna, dlatego sposoby realizacji działań na rzecz osób młodych powinny uwzględniać specyfikę krajów.
Wiceminister poparła włączenie mechanizmu frontloadingu tj. zwiększonego w początkowym okresie finansowania ze środków funduszu w ramach Inicjatywy, gdyż taka kumulacja środków może wywołać silniejszy impuls rozwojowy, który jest szczególnie potrzebny w przedłużającej się niekorzystnej sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej. Opowiedziała się również za ustanowieniem szybkiej ścieżki decyzji dotyczących zatwierdzenia programów dla Inicjatywy.
Zwróciła uwagę, że otwartym pozostaje pytanie czy inicjatywy dla młodych winny się ograniczać do osób w wieku do 25 lat. - Chcemy, aby wsparciem mogły być objęte także osoby do 30 roku życia. Ma to duże znaczenie w obliczu opóźniania się momentu zakończenia przez ludzi młodych edukacji - powiedziała wiceminister na posiedzeniu EPSCO.