Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Podsekretarz stanu Radosław Mleczko w dniach 11-12 lipca 2013 r. wziął udział w spotkaniu Ministrów ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej (EPSCO) w Wilnie.
11 lipca Minister R. Mleczko uczestniczył w warsztacie na temat mechanizmów ustania płac w kontekście wzrostu gospodarczego. Dyskutowane były następujące kwestie:
- jak system ustalania płac w poszczególnych państwach bierze pod uwagę wydajność pracy;
- czy jest miejsce dla koordynacji poziomów płacy minimalnej na poziomie UE;
- wady i zalety mechanizmu indeksacji.
Zabierając głos w dyskusji, minister Mleczko wskazał m.in., że wszyscy, a szczególnie Ministrowie odpowiedzialni za zatrudnienie i sprawy społeczne chcieliby żyć w społeczeństwie, gdzie płaca minimalna wystarcza na godne życie, utrzymanie rodziny, oszczędności oraz plany na przyszłość. Jednak centralnie ustalana płaca minimalna może powodować wzrost szarej strefy, pracy nierejestrowanej oraz wypchnięcie ludzi z rynku pracy. Dlatego potrzebne są zrównoważone rozwiązania. System ustalania płac powinien odzwierciedlać produktywność pracy. Najbardziej efektywny wydaje się mechanizm bazujący na negocjacjach zbiorowych. Podstawowym narzędziem integracji społecznej powinno być zatrudnienie. Zapewnienie dostępu do towarów i usług na określonym poziomie może być osiągnięte różnymi metodami; płaca minimalna jest tylko jednym z instrumentów.
12 lipca odbyła się dyskusja na temat wymiaru społecznego Unii Gospodarczej i Walutowej. Uczestnicy debaty podkreślali kwestię uwypuklenia skutków społecznych i skutków dla zatrudnienia przeprowadzanych reform, w tym w zakresie konsolidacji finansowej. Wskazywali, że warto rozważyć wzmocnienie współpracy i monitorowania działań w obszarze społecznym w ramach istniejących instrumentów i mechanizmów, takich jak. Otwarta Metoda Koordynacji, Semestr Europejski. Podkreślono rolę partnerów społecznych i dialogu społecznego.
Na marginesie posiedzenia minister Radosław Mleczko spotkał się z Algimantą Pabedinskien, Minister ds. Zabezpieczenia Społecznego i Pracy Litwy, László Andorem, Komisarzem ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej, Mirando Mrisićem, Ministrem Pracy i Systemu Emerytalnego Chorwacji, Marie-Louise Coleiro Preca, Minister ds. Rodziny i Solidarności Malty oraz Gregoriem Gonzálezem Roldánem, Dyrektorem Generalnym hiszpańskich Publicznych Służb Zatrudnienia.