Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Spotkanie w sprawie zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (druk sejmowy 1788) w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych odbyło się 4 listopada 2013 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Spotkaniu przewodniczył Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto uczestniczyli w nim Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, posłowie: Magdalena Kochan, Jan Bury i Marek Plura, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz organizacji pracodawców i organizacji związkowych, przedstawiciele największych organizacji pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Na spotkaniu omawiano konieczność zmian w obowiązującym modelu pomocy publicznej w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wynikającą z respektowania zasady równego traktowania pracodawców osób niepełnosprawnych. W tym kontekście omawiano projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na rok 2014. Zmiany te zostały przygotowane przy uwzględnieniu ograniczonych możliwości finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz potrzebę utrzymania i zwiększenia skuteczności oddziaływania tej pomocy na poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy spotkania zgodzili się z celowością zrównania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na chronionym i otwartym rynku pracy. Natomiast zaprezentowane różnice zdań dotycząco sposobu i trybu wprowadzenia zaproponowanych zmian
Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych wyraziły aprobatę dla rozwiązań w wersji zaproponowanej w ustawie okołobudżetowej, co umożliwi przesunięcie większej niż dotychczas kwoty środków Funduszu na realizację zadań ustawowych w zakresie szeroko rozumianej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Wejście w życie proponowanych zmian spowoduje również możliwość przekazania zwiększonych środków na realizację programów celowych realizowanych przez PFRON. Natomiast przedstawiciele pracodawców postulowali przesunięcie w czasie proponowanych zmian oraz zrównanie wysokość dofinansowania na chronionym i otwartym rynku pracy stopniowo poprzez jego obniżenie dla zakładów pracy chronionej i podwyższenie dla pracodawców, którzy nie posiadają statusu zpch.