Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W Sejmie odbyła się 41. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Konkurs organizowany jest od 1972 roku.
Celem Konkursu jest aktywizacja pracodawców i pracowników oraz promocja nowoczesnych rozwiązań technicznych, a także rozwiązań organizacyjnych pozwalających poprawić bezpieczeństwo pracy.
Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W działania zmierzające do tworzenia bezpiecznych warunków pracy angażuje się coraz większa liczba osób. Dotychczasowe wyniki konkursu pozwoliły na poprawę warunków pracy ok. 5 tys. osób.
W tegorocznej edycji przyznano 11 nagród, 10 wyróżnień, 7 listów gratulacyjnych, a także 3 statuetki specjalne. Nagrody wręczyli Radosław Mleczko,Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Podczas wręczenia nagród poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka zaznaczyła, że niezmiernie istotne jest zaangażowanie państwa w poprawę warunków pracy.
Iwona Hickiewicz, z Głównego Inspektoratu Pracy, podkreśliła, że rozwiązania jakie są przedstawione przez laureatów inspirują do polepszenia i poprawienia warunków pracy. Przypomniała, że idea konkursu wpisuje się w prace Państwowej Inspekcji Pracy. - Coraz większą role odgrywają działania prewencyjne prowadzone przez PIP. Jestem przekonana, że Państwa zaangażowanie będzie motywacją dla innych osób – zaznaczyła Hickiewicz.
Zdaniem prof. Danuta Koradeckiej, dyrektor CIOP, należy zapewnić jak najlepsze warunki pracy.
Na tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy wpłynęło 76 zgłoszeń. W kategorii rozwiązanie techniczne i organizacyjne wpłynęło 70 zgłoszeń, a w kategorii prace naukowo-badawcze 6 zgłoszeń.
Uczestnikami Konkursu są duże zakłady przemysłowe, ale i małe firmy - wszyscy, Ci którzy przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa pracy.
- Konkurs zwiększa świadomość, zachęca uczestników do wprowadzania rozwiązań nowatorskich - powiedział Wiktor Zawieska, zastępca dyrektora CIOP
Wiesława Taranowska, OPZZ podkreśliła, że bezpieczeństwo pracy jest bardzo ważne dla pracowników. Szczególnie w dobie kryzysu, kiedy pracodawcy oszczędzają na to bezpieczeństwo. Najważniejszy jest człowiek, a nie zysk.
Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki, Naczelną Organizację Techniczną (FSNT-NOT) przy współpracy: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędzie Dozoru Technicznego, Wyższego Urzędu Górniczego, ZUS, KRUS, „Solidarnośi”, OPZZ.