Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Kobiety posiadają kompetencje i umiejętności do zajmowania stanowisk zarówno w sferze publicznej, jak i w biznesie – powiedziała otwierając 7 października br. konferencję „Kobiety na stanowiskach kierowniczych w sferze publicznej. Drogi do kariery” Podsekretarz Stanu w MPiPS Małgorzata Marcińska.
Spotkanie zorganizowało Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, traktując je jakoważną cześć wymiany poglądów na temat awansu zawodowego kobiet w Polsce w powiązaniu z ich rolami społecznymi, głównie rodzinnymi. Znawczynie problematyki z Instytutu przedstawiły wyniki badań i powstałą w ich efekcie publikację pt. „Kobiety na stanowisku kierowniczym w sektorze publicznym. Sytuacja zawodowa i rodzinna”.
Witając uczestników konferencji Dyrektor CPS „Dialog” Iwona Zakrzewska podkreśliła, że tematyka kobiet na rynku pracy jest niezwykle bliska Centrum, o czym może świadczyć chociażby fakt, że w tym roku CPS „Dialog” zorganizowało dwie konferencje poruszające ten problem. Dzisiejsze spotkanie jeszcze go poszerza i pogłębia.
Wiceminister Małgorzata Marcińska zwróciła uwagę na wyniki raportu, realizowanego w projekcie MPiPS "Równość w biznesie", z których wynika, że w radach nadzorczych spółek zasiada 15 proc. kobiet, natomiast na stanowisku prezesa 7 proc. Podała również, że w skali Polski na jedną panią profesor przypada pięciu panów profesorów. Tymczasem większość badanych wskazuje, że w gremiach kierowniczych powinno być więcej kobiet. Wiceminister zadała pytanie: jak to się dzieje, że aż 60 proc. absolwentów stanowią kobiety i ten wynik nie ma przełożenia na ich ścieżki kariery?
Odpowiedzi na to i inne pytania udzieliły ekspertki Instytutu pod kierownictwem prof. Bożeny Balcerzak-Paradowskiej, panie: prof. Bożena Kołaczek, prof. Danuta Graniewska, dr Dorota Głogosz oraz Joanna Mirosław, a także menedżerowie sfery publicznej: Dyrektor Departamentu Służby Cywilnej KPRM dr Dagmir Długosz, Dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Warszawie Magdalena Politańska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku Mirosław Chyba oraz Krzysztof Skomra z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Filia Pionki. Ważny głos w dyskusji należał również do przedstawicieli nauki i partnerów społecznych. Zabrali go m.in.: dr Marek Pliszkiewicz, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dr Lucyna Machol-Zajda, dr Katarzyna Tuszyńska, Maria Mirosławska.