Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska spotkali się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w połowie stycznia przyjechały do Polski ze wschodniej Ukrainy. Tematem spotkania była przyszłość zawodowa ewakuowanych osób, kwestie związane z uznawaniem ich dyplomów, uprawnieniami emerytalnymi oraz propozycje pracy z banku ofert prowadzonego przez MSW.
W dwóch ośrodkach w Łańsku i Rybakach przebywają osoby ewakuowane w połowie stycznia z Donbasu. Przez 6 miesięcy mają zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. Zaplanowano, że w tym czasie ewakuowani przejdą aklimatyzację, nauczą się języka i przygotują do osiedlenia w Polsce.
Osoby ewakuowane ze wschodniej Ukrainy otrzymują zezwolenia na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia. Aktualnie 182 osoby posiadają kartę stałego pobytu.
Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza również, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.
Aktualnie w banku ofert prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarejestrowanych jest około 110 ofert dla osób ewakuowanych z Donbasu. Około 20 propozycji mających charakter kompleksowy (łączących pracę wraz z mieszkaniem) pochodzi od samorządów, w tym m.in.: Orzysz, Biała Podlaska, Świdnica, Wieluń, Sopot, Bydgoszcz.
Do banku ofert wpływają również propozycje głównie od prywatnych przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników z branży budowlanej, kierowców oraz pracowników do pracy w gospodarstwie i ogrodzie, ale również lekarzy, inżynierów informatyków.
Na tym etapie przekazano oferty pracy około 70 osobom. Kilka rodzin odbyło wizyty w miejscach przyszłego osiedlenia. Moment opuszczenia ośrodków przez ewakuowane rodziny uzależniony jest od zalegalizowania przez nich pobytu, tj. otrzymania Karty Pobytu (trwają postępowania azylowe). Drugim czynnikiem decydującym o terminie opuszczenia ośrodków jest fakt, iż rodziny posiadające dzieci w wieku szkolnym, powinny pozostać w ośrodkach do czasu zakończenia zajęć szkolnych.