submenu
content

W Genewie o prawach dziecka

17-09-2015

18 września 2015 roku odbędzie się w Genewie obrona sprawozdania Polski z wykonywania Konwencji o prawach dziecka (Konwencja Narodów Zjednoczonych z 1989 roku).

 

Delegacja polska, która weźmie udział w posiedzeniu Komitetu praw dziecka, składać się będzie z przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Prokuratury Generalnej. Delegacji przewodniczyć będzie Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w MPiPS.

Obronie przysłuchiwać się będzie Rzecznik Praw Dziecka.

 

Celem delegacji jest prezentacja sprawozdania Polski z realizacji w ustawodawstwie i praktyce zobowiązań wynikających z postanowień Konwencji o prawach dziecka w latach 1999-2010. Sprawozdanie zostało złożone w 2012 roku. Ponadto, Polska przedstawiła informacje uzupełniające sprawozdanie (odpowiedź na dodatkowe pytania zadane w marcu 2015 roku przez Komitet praw dziecka).

 

Sprawozdanie i odpowiedź na pytania dodatkowe: http://www.mpips.gov.pl/spoleczne-prawa-czlowieka---niowa/organizacja-narodow-zjednoczonych---powszechny-system-ochrony-praw-czlowieka/konwencja-o-prawach-dziecka/wykonywanie-konwencji-o-prawach-dziecka-przez-polske/

 

Po obronie komitet przyjmuje dokument zawierający ocenę wdrażania postanowień konwencji przez dane państwo (aspekty pozytywne, problemy we wdrażaniu postanowień konwencji).

 

Komitet praw dziecka (Committee on the Rights of the Child) składa się z 18 członków . Uczestniczą oni w pracach komitetu we własnym imieniu (niezależni od rządów). Zadaniem komitetu jest rozpatrywanie sprawozdań państw-stron konwencji z wykonywania jego postanowień.

 

Członkowie komitetu dysponują, poza sprawozdaniem i odpowiedziami na dodatkowe pytania, uwagami organizacji pozarządowych. W przypadku Polski złożony został wspólny raport następujących organizacji:

–        ATD Czwarty Swiat,

–        Centrum Edukacji Obywatelskiej,

–        Fundację Dzieci Niczyje,

–        Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego,

–        Fundację Dialog-Pheniben,

–        Helsińską Fundację Praw Człowieka,

–        Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej,

–        La Strada,

–        Polski Komitet EAPN,

–        Polski Komitet Narodowy UNICEF,

–        Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

–        Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

 

Tekst raportu: https://www.unicef.pl/Media/Files/Raport-Alternatywny-polskich-organizacji-pozarzadowych

 

Raport z realizacji zaleceń Komitetu praw dziecka ONZ przygotował także Rzecznik Praw Dziecka: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/raport-jak-polska-przestrzega-postanowien-konwencji-o-prawach-dziecka

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: