submenu
content

Wybory bez barier

14-10-2015

„Wybory bez barier” to kampania informacyjna, której celem jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych (25 października br.), a także poinformowanie ich o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych.

 

Kampania „Wybory bez barier" nie jest pierwszą tego typu inicjatywą upowszechniającą pozytywne postawy społeczne i zachęcającą osoby niepełnosprawne do udziału w wyborach. Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz Fundusz angażuje się w tego rodzaju kampanie społeczne- powiedziała Teresa Hernik, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

W Polsce jest ok. 5 milionów osób z niepełnosprawnością, którzy powinni aktywnie uczestniczyć w wyborach do Sejmu i Senatu RP. Ideą kampanii jest zwiększenie świadomości, że wszyscy mamy prawo do głosowania.  Hasłem przewodnim kampanii jest „5 milionów głosów może zmienić wszystko".

 

- Wybory są dla każdego z nas ważnym wydarzeniem. Ta kampania ma nie tylko zachęcić do tego, aby pójść na głosowanie czy pokazać jakie rozwiązania ułatwiają w nich udział, ale także przypomnieć o gwarancji dostępności wyborów dla wszystkich - powiedział Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

 

W 2011 r. znowelizowany został Kodeks wyborczy, który zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością m.in. możliwość głosowania za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille'a czy głosowanie przez pełnomocnika. Warto zaznaczyć, że obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością.

 

Integracja brała czynny udział przy zmianie Kodeksu wyborczego w 2011 r., który oprócz uporządkowania istniejących już przepisów wprowadził także szereg istotnych, nowych rozwiązań skierowanych do wyborców z niepełnosprawnością. Dla mnie, jako prezesa Integracji, która od ponad 20 lat działa w Polsce, najważniejsze w kontekście wyborów jest to, że obecnie każdy wyborca z niepełnosprawnością może głosować, bo ma wiele różnych mechanizmów, które ułatwiają mu spełnienie obywatelskiego obowiązku. Wobec tego nikt od głosowania nie powinien się uchylać. Dlatego apeluję: Wykorzystajcie siłę swojego głosu, bo 5 min głosów może zmienić wszystko!- powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

 

Kampania „Wybory bez barier" jest kampanią ogólnopolską. W ramach jej zostały przygotowane: spoty telewizyjne, radiowe, filmiki na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy, a także strona internetowa www.wyborybezbarier.org

 

Kampania została przygotowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

 

Więcej informacji na stronie www.wyborybezbarier.org

Wybory bez barier Wybory bez barier Wybory bez barier Wybory bez barier
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: