Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencja „Turystyka, rekreacja, kultura – czy na pewno dla wszystkich” odbyła się 5 listopada w CPS „Dialog”. Została zorganizowana przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- To doskonała okazja, aby zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy i opracować rekomendacje z punktu widzenia przyszłych działań – powiedział otwierający konferencję Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda. – Do dalszych kroków zobowiązują nas wytyczne, zawarte w ratyfikowanej przez Polskę Konwencji praw osób niepełnosprawnych. Bardzo ważny jest jej punkt 30., mówiący o dostępności, która równa się w tym przypadku wolności i mobilności. Na Dolnym Śląsku udało się dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych kilka szlaków turystycznych i punktów widokowych, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.
W programie konferencji zawarto dwa panele dyskusyjne z udziałem ekspertów: Turystyka i rekreacja dostępna dla wszystkich oraz Dostępność kultury i obiektów zabytkowych. Do wypowiedzi zaproszono m.in. przedstawicieli Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Sportu i Turystyki, organizacji i biur turystycznych, urbanistów oraz środowisk osób niepełnosprawnych.
- Bez aktywności społecznej trudno jest mówić o pełni wejścia osób niepełnosprawnych w aktywność zawodową – zauważyła prezes PFRON Teresa Hernik. Przypomniała też, że w ostatnich 10 latach Fundusz przeznaczył na sport, kulturę, turystykę i rekreację 136 mln zł.
Na temat możliwości finansowania tych zadań z funduszy nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej mówiła Paulina Pietrasik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.