Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Wystawa najciekawszych prac niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z województw podkarpackiego i lubuskiego została zorganizowana w MRPiPS z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prace będzie można oglądać w hallu ministerstwa do 3 stycznia 2017 r. w godzinach pracy urzędu. Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Dziękuję wszystkim artystom za przyjęcie zaproszenia – powiedział, otwierając wystawę, minister Elżbieta Rafalska. – Mamy w Polsce 760 środowiskowych domów samopomocy i ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej. Dziś gościmy twórców z kilkunastu ośrodków, ale mam nadzieję, że w ministerstwie powstanie stała galeria, w której będą mogli prezentować swoje prace kolejni artyści.
Organizowanie wystawy prac utalentowanych osób niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie w promowaniu aktywności osób niepełnosprawnych oraz w podnoszeniu poczucia własnej wartości tej grupy osób. Pozytywnie wpływa również na kształtowanie wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Oddziałuje zatem na zmianę stereotypowego obrazu osoby niepełnosprawnej.
Warsztaty terapii zajęciowej stwarzają osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Pomagają w pozyskaniu lub przywracają umiejętności, niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Wyposażają ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijania psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych. Dzięki temu mogą uczestniczyć w szkoleniu zawodowym albo podjąć pracę.
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek. Świadczą usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.