Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
12 czerwca 2017 r. w Genewie, podczas trwającej 106 sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy, Polska została wybrana do Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy. W głosowaniu, w którym wziął również udział Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Polska uzyskała 239 głosów. Spośród krajów europejskich na członków tytularnych RA poza Polską wybrane zostały Irlandia i Azerbejdżan. Natomiast Bułgaria, Czechy, Finlandia, Grecja, Rumunia, Szwajcaria i Turcja będą zasiadały w RA jako zastępcy członków.
Rada Administracyjna stanowi główny organ decyzyjny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Członkostwo w Radzie pozwala na decydowanie w sprawach polityki MOP, przyjmowanie projektów budżetu Organizacji oraz programów jej działania. Zbliżająca się kadencja Rady będzie też kluczowa w przygotowaniach i obchodach stulecia MOP, które przypada w 2019 r.
***
Rada Administracyjna (RA) Międzynarodowego Biura Pracy składa się z 56 członków, z których 28 reprezentuje rządy, a po 14 pracodawców i pracowników oraz 66 zastępców członków (28 reprezentuje rządy, a po 19 pracodawców i pracowników). Wśród rządowych członków RA 10 miejsc piastują przedstawiciele państw odgrywających największą rolę w przemyśle. Obecnie są to: Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Japonia, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy. Pozostali przedstawiciele rządowi są wybierani przez delegatów na Konferencję co trzy lata. RA jest organem zarządzającym i koordynującym działalność Organizacji. Do jej kompetencji należy ustalanie porządku obrad Konferencji, programu i budżetu Organizacji oraz zajmowanie się sprawami bieżącymi. RA spotyka się w Genewie trzy razy w roku (marzec, czerwiec, listopad).