submenu
content

„Za Życiem” w Szczecinie

23-06-2017

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Sekretarz Stanu Krzysztof Michalkiewicz wzięli udział 23 czerwca r., w Szczecinie, w konferencji regionalnej dotyczącej konsultacji społecznych zmian w ustawach wdrażających Program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem".

 

Podczas spotkania omówiony został nie tylko Program „ Za Życiem”, ale także kolejny pakiet propozycji zmian w ustawach, który zostanie poddany ogólnopolskim konsultacjom.

 

„Ogromną wartością wprowadzonych przez rząd zmian jest objęcie kompleksowym wsparciem osób niepełnosprawnych bezpośrednio po ich narodzinach. Co więcej, na wsparcie mogą liczyć nie tylko dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, ale również ich matki i pozostali członkowie rodzin”- podkreślała w wypowiedziach minister Rafalska.

 

Realizacja programu „Za życiem” wymaga nowelizacji kilku ustaw. Wczoraj Sejm i Senat przyjęły bez poprawek ustawę wprowadzającą pierwszy pakiet zmian. Drugi etap – zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, po przeprowadzeniu ogólnopolskich konsultacji.

W tzw. „drugim pakiecie ustaw” zaproponowane zostały zmiany w zakresie warsztatów terapii zajęciowej np. utworzenie klubów rehabilitacji, czy  wprowadzenie stażu rehabilitacyjnego przy warsztatach, wspierających aktywizację zawodową uczestników.

 

Planowane jest także wydłużenia okresu zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością, co  ułatwi rodzicom łączenie opieki z wykonywaniem aktywności zawodowej. Pracujący rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli także korzystać z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy oraz telepracy.

 

Wiceminister Krzysztof Michalkiewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zapowiedział, że po okresie konsultacji przygotowany zostanie na jesieni cały komplet nowych zmian ustawowych wprowadzanych w ramach Programu „Za życiem”. Wejdą one w życie 1 stycznia 2018 roku.

 

Konferencja w Szczecinie była pierwszą z cyklu 16 konferencji regionalnych, jakie odbędą się w każdym województwie w ramach opiniowania zmiany ustaw w związku z wejściem w życie programu „Za życiem”.

 

Dodatkowo zorganizowane zostaną 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych.

 

Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy zarejestrować się na stronie: http://www.zazyciem.mrpips.gov.pl/.

 

Projekt Konsultacje+ realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Caritas Polska.

 

Program „Za życiem” ruszył w styczniu br. Swoim zakresem obejmuje kompleksowe rozwiązania, w szczególności w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, wczesnego wspomagania dziecka i jego rodziny, usług wspierających i rehabilitacyjnych, wsparcia mieszkaniowego, a także koordynacji wsparcia, poradnictwa i informacji.

 

Więcej o programie w informatorze.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: