submenu
content

Polacy bardziej zadowoleni z życia

29-09-2017

Z 53 do 76% – do takiego poziomu w latach 1994-2016 wzrósł odsetek Polaków zadowolonych z życia. Jednocześnie dwukrotnie zwiększyła się liczba bardzo zadowolonych. To wnioski z najnowszego badania CBOS, który w sierpniu zapytał Polaków o jakość ich życia pod względem finansowymi oraz o poczucie zagrożenia biedą.

 

Na przestrzeni przeszło dwudziestu lat położenie materialne Polaków uległo wyraźnej poprawie. W porównaniu do 1993 roku liczba respondentów zadowolonych z życia wzrosła aż o 23% (z 3 do 26%). Jednocześnie zaobserwowano wyraźny spadek – z 51 do 18% – odsetka Polaków, którzy we własnej ocenie żyją skromnie lub biednie.

 

Wzrost zadowolenia Polaków z jakości życia oznacza zarazem spadek poczucia zagrożenia biedą. Obecnie nie obawia się jej aż 70% badanych, przy czym dwie piąte (40%) liczy się z możliwością pogorszenia sytuacji materialnej gospodarstwa domowego, a niemal co trzeci respondent (30%) jest całkowicie spokojny o finansową przyszłość. Biedy obawia się 29% ankietowanych, z których 5% odczuwa bezradność, a 24% jest w stanie sobie poradzić.

 

Coraz więcej Polaków jest spokojnych o swoją przyszłość. Odsetek tych osób w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrósł niemal trzykrotnie (z 11 do 30%). W tym samym czasie w sposób znaczący (z 49 do 29%) spadła liczba respondentów, którzy obawiają się biedy. W tym gronie z 12 do 5% zmniejszyła się liczba odczuwających bezradność z powodu zagrażającej biedy.

 

Niemal połowa Polaków (49%) posiada oszczędności. Trzy lata temu odsetek ten wyniósł 40%, a dekadę temu 23%. Zwyczaj oszczędzania w celu zabezpieczenia się na przyszłość wynika z poprawy sytuacji finansowej Polaków.

 

„Polacy, charakteryzując sposób gospodarowania pieniędzmi w swoich rodzinach, najczęściej (56 proc.) twierdzą, że żyje im się średnio – starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Mniej więcej co czwarty żyje w swojej ocenie na wysokim poziomie – starcza mu na wiele bez specjalnego oszczędzania (24 proc.), a dodatkowo nieliczni (2 proc.) mogą sobie pozwolić na pewien luksus" – podaje CBOS.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: