Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
17 października w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja podsumowująca regionalne konsultacje programu "Za życiem".
Dyskusje prowadzone ze środowiskiem osób niepełnosprawnych przyczynią się do tego, że przyjęte rozwiązania i propozycje będą rzeczywiście odpowiadały ich potrzebom – powiedział dziś wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych otwierając spotkanie.
Wiceminister Michałkiewicz poinformował, że przygotowywane są zmiany dotyczące opieki wytchnieniowej. W drugim pakiecie programu „Za życiem” zostaną wprowadzone rozwiązania pozwalające łączyć pracę zawodową z opieką nad osobą niepełnosprawną.
Zwrócił uwagę na fakt, że tak szerokich konsultacji, które mają służyć wypracowaniu rozwiązań służących osobom niepełnosprawnym, dotychczas jeszcze nie przeprowadzono. Dodał, że rozpoczęły się prace nad strategią dla osób niepełnosprawnych.
Wiceminister @KMichalkiewicz: zaczynamy prace nad strategią dla osób niepełnosprawnych. #integracja pic.twitter.com/w9EFAtgtjU
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 17 października 2017
Konsultacje prowadzone w związku z programem "Za życiem", to to cykl szesnastu spotkań regionalnych, dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami, a także trzydziestu dwóch spotkań ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Pierwsza ogólnopolska konferencja otwierająca „Konsultacje+” odbyła się 17 maja br. w Warszawie."
Program "Za życiem" ruszył w styczniu tego roku. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
W 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostanie przeznaczonych łącznie 3,7 mld zł.
Więcej o programie w informatorze.