Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
29 listopada w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zmianie uległy zasady zarówno przyznawania jaki i wydawania legitymacji osoby niepełnosprawnej. Natomiast z dniem 1 września modyfikacji uległ również wygląd blankietu legitymacji osoby niepełnosprawnej.
Według nowych przepisów legitymacja dokumentująca niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej. Składając wniosek o wydanie legitymacji, osoba niepełnosprawna musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności.
W #MRPiPS trwa wręczenie pierwszych legitymacji wg nowego wzoru dla osób z niepełnosprawnościami #integracja pic.twitter.com/497g7PUJng
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 29 listopada 2017
„Zmiana wyglądu i formatu legitymacji ma szczególne znaczenie praktyczne dla użytkowników, ponieważ dotychczasową formę kartonikową legitymacji – nietrwałą i nieporęczną ze względu na swoje wymiary, zastąpiliśmy kartą poliwęglanową, co jest odpowiedzią nie tylko na oczekiwania samych osób niepełnosprawnych, ale też na aktualne trendy dotyczące wydawania dokumentów publicznych” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas uroczystości wręczenia legitymacji dla osób niepełnosprawnych.
Nowy wzór legitymacji przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczanie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela dziecka. Nowa legitymacja posiada również oznaczenie w alfabecie Braille’a i szereg zabezpieczeń chroniących ją przed sfałszowaniem.
„Wykonanie legitymacji w formie karty poliwęglanowej, w której zastosowano szereg zabezpieczeń przed jej sfałszowaniem rozwiąże problem trwałości tego dokumentu oraz niebezpieczeństwa jej wykorzystania przez osoby do tego nie uprawnione” – dodała minister Rafalska.
Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnościami mają takie zabezpieczenia jak dowody osobiste i 10 lat gwarancji #integracja pic.twitter.com/EbCDbg74BW
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 29 listopada 2017
Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie będzie dłuższy niż 5 lat – legitymacje dokumentujące niepełnosprawność lub 10 lat – legitymacje dokumentujące stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. rok życia.
W sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymacja wydana zostanie na podstawie ostatniego orzeczenia.
Wydanie legitymacji jest bezpłatne.