Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 29 marca 2018 r. Pani Minister E. Rafalska i Pan Minister S. Szwed spotkali się z Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce Panem Ronem J.P.M. van Dartelem. Przedmiotem rozmów były warunki życia i pracy polskich pracowników w Holandii. Pani Minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników. Podkreśliła, że każdy sygnał niewłaściwego traktowania polskiego obywatela musi rodzić reakcję ze strony polskich władz.
Minister @E_Rafalska i wiceminister @Stanislaw_Szwed spotkali się w #MRPiPS z Ambasadorem Królestwa Niderlandów w Polsce, Ronaldem van Dartelem. pic.twitter.com/ovW0tvrT4m
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 29 marca 2018
Sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia, spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, dlatego priorytetem Rządu RP jest zachęcenie obywateli polskich do pozostania w Polsce lub powrotu po okresie pracy za granicą. Natomiast, szanując decyzję poszczególnych osób do korzystania z unijnej swobody przepływu pracowników, dbamy także o zapewnienie należytego traktowania i dobrych warunków dla tych, którzy wyjechali do pracy w innym kraju.
Pan Minister S. Szwed zwrócił uwagę, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce, dlatego zmienione zostały przepisy prawa, tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników.
Pomimo zastosowanych środków przez władze Holandii (np. zmiany w ustawodawstwie holenderskim, realizowanie projektu informacyjnego w języku polskim o prawach pracowniczych i warunkach pracy w Holandii - http://wholandii.pl/) oraz współpracy polskiej i holenderskiej inspekcji pracy, problem jest wciąż nierozwiązany. Stąd potrzebna jest większa dynamika działań w tym zakresie. Dlatego Pani Minister zaproponowała zorganizowanie wspólnego spotkania z Panem Wouterem Koolmees, Ministrem Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów.
Obie strony zgodziły się co do tego, że spotkanie ministrów byłoby bardzo istotne dla omówienia sposobów poprawy warunków życia i pracy polskich pracowników w Holandii.
Warto przy tej okazji zaapelować do Polaków, że wyjazd do pracy za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań, czy wręcz kłopotów, a przed wyjazdem należy sprawdzić warunki pracy w danym kraju oraz pośrednika. Wskazówki można znaleźć pod linkiem: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski/bezpieczne-wyjazdy-do-pracy-za-granice
W razie problemów w Holandii można także złożyć po polsku zawiadomienie w sprawie działania w nieuczciwej wierze agencji pracy tymczasowej: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie/?get=true
Do Polaków pracujących w Holandii, ale także w innych państwach UE, apelujemy by w razie nadużyć ze strony miejscowych pracodawców czy agencji pośrednictwa nie pozostawali bierni, by zgłaszali skargi do właściwych instytucji w danym kraju. Można również zgłaszać problemy do Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce.