Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano konferencję poświęconą polskiej polityce społecznej. W wydarzeniu obok minister Elżbiety Rafalskiej udział wzięli także m.in. wicepremier Beata Szydło oraz zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy Heinz Koller.
Konferencję otworzyła minister Elżbieta Rafalska, która przypomniała, że rolą polityki społecznej jest niwelowanie nierówności społecznych, w tym dochodowych, czy w dostępie do usług publicznych.
Minister @E_Rafalska w #MRPiPS: dzisiejsza konferencja rozpoczyna cykl spotkań poświęconych 100-leciu polskiej polityki społecznej. Podobne konferencje odbędą się także w województwach. #niepodlegla pic.twitter.com/JweVOdYt8c
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 11 kwietnia 2018
Minister zaprezentowała publikację, wydaną z okazji obchodów „Stulecie polskiej polityki społecznej - 1918 – 2018”. –„Ten imponujący tom został przygotowany przez grono ekspertów i pokazuje jak polityka społeczna ewoluowała przez ostatnie 100-lecie” – powiedziała.
Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że należy myśleć o rodzinie i szukać rozwiązań, dzięki którym polskie rodziny będą mogły się rozwijać. "Mam nadzieję, że ta moda na rodzinę, którą rozpoczęliśmy, będzie trwać" - powiedziała. "To najważniejsze zadania, byśmy inwestowali w ludzi. Taki był cel mojego rządu, który w 2015 roku rozpoczął bardzo ambitną i odważną reformę polityki społecznej" – dodała wicepremier Szydło.
Zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy przypomniał historię zmian w polskim prawie pracy oraz wsparcia m.in. dla osób bezrobotnych.
Konferencja podzielona została na 3 sesje tematyczne. Pierwsza dotyczyła przeszłości i przyszłości polityki społecznej. Druga skupiła się na polityce społecznej wobec rodziny, osób starszych i niepełnosprawnych. Podsumowaniem była dyskusja o wyzwaniach w systemie zabezpieczenia społecznego.
W konferencji udział wzięło ok. 150 osób – przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzystów oraz ekspertów. Jej głównym celem, podobnie jak kolejnych przedsięwzięć zaplanowanych w ciągu 2018 roku we wszystkich województwach naszego kraju, jest podkreślenie dorobku, roli i znaczenia polityki społecznej w historii państwa polskiego.
Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji są także: okolicznościowa, mobilna wystawa pn. Polityka społeczna w XX-leciu międzywojennym, którą już od dzisiaj można obejrzeć w siedzibie MRPiPS oraz publikacja, skupiająca w jednym tomie artykuły przedstawicieli wielu pokoleń polskich polityków pod tytułem ,,Stulecie polskiej polityki społecznej 1918 – 2018”.