Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W piątek, 29 listopada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało w Krakowie debatę poświęconą polityce rodzinnej. Przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych oraz ministerstwa rozmawiali m.in. o tym, jak łączyć życie rodzinne i zawodowe oraz jak wspierać rodziny wielodzietne. Specjalnym gościem Forum był Premier RP Donald Tusk.
- Rok 2013 jest rokiem przełomowym w polityce rodzinnej, którą formułujemy wspólnie razem z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi, samorządami - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Forum.
Jak dodał, polityka rodzinna ma charakter horyzontalny - nie dotyczy wybranego określonego czasu życia danej osoby: dziecka, osoby dorosłej czy osoby starszej. Nie dotyczy też jednego wydarzenia, choć oczywiście na pierwszy plan wysuwają się urlopy rodzicielskie i urlopy macierzyńskie. W opinii ministra Kosiniak-Kamysza w dotychczasowej historii nie było rządu, który w trudnej sytuacji budżetowej podjąłby decyzję o tak znaczącym wydłużeniu urlopów związanych z urodzeniem dziecka.
- Musimy z całą stanowczością przekreślić stereotyp stawiający znak równości między rodziną wielodzietną i rodziną patologiczną - stwierdził minister Kosiniak-Kamysz, przypominając przygotowywane przez rząd specjalne preferencje w ramach ogólnopolskiej karty rodzin wielodzietnych.
- Dla nas rzeczą kluczową w tym roku 2013, który ogłosiliśmy rokiem rodziny, jest to, aby ten rok zamienić w dekadę rodziny. Dekada rodziny - bo trzeba patrzeć z odważniejszą i głębszą perspektywą - stwierdził premier Donald Tusk.
Pierwszy panel poświęcono łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. Dzięki rozwiązaniom takim jak elastyczny czas pracy, wprowadzeniu rocznych urlopów rodzicielskich czy rozbudowie sieci żłobków i dziennych opiekunów rodzice mogą teraz łatwiej łączyć pracę z wychowaniem dzieci.
Do końca października z urlopów rodzicielskich skorzystało już 25 tysięcy rodziców. Od września składki na ubezpieczenie społeczne w czasie opieki nad dziećmi opłacane są z budżetu państwa także za rodziców bezrobotnych, pracujących na umowach zlecenia, samozatrudnionych i rolników.
Popołudniowa sesja poświęcona była rodzinie wielodzietnej i wielopokoleniowej. Rozmawiano o karcie dużych rodzin oraz o realizowanej przez ministerstwo pracy polityce senioralnej. W panelu wzieli udział przedstawiciele rodzin wielodzietnych oraz uniwersytetów trzeciego wieku.
- Osoby starsze mają potencjał, który warto wykorzystać w życiu lokalnych społeczności. Ich wiedza i doświadczenie jest ogromną wartością. Rezygnacja z nich byłaby dużą stratą dla całego społeczeństwa – dodał minister Kosiniak-Kamysz.
Ostatni, trzeci panel dotyczył bezpieczeństwa rodziny i przeciwdziałania przemocy. Omówione zostały na nim zarówno bieżące, jak i długofalowe projekty działań ministerstwa oraz inicjatywy podejmowane na szczeblu lokalnym.