Konkurs „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”
09-02-2010
Minister Pracy i Polityki Społecznej przyjął w 2006 roku program „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”, którego treść znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Minister Pracy i Polityki Społecznej informuje, że działając na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728, z późn.zm.) w roku 2010 udzieli dotacji celowych na finansowe wsparcie projektów z zakresu organizacji i funkcjonowania oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W bieżącym roku na realizację tego zadania przeznaczono kwotę 3.000.000 zł.
O dotacje mogą ubiegać się
jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, a także podmioty, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, które przygotowały projekty związane z rozwojem i funkcjonowaniem w ramach pomocy społecznej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Przy ocenie projektów opracowanych i zgłaszanych przez zainteresowane podmioty brane będą przede wszystkim pod uwagę te projekty, które przyczyniają się do osiągania celów określonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Programie „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” i przyczyniają się do budowania lokalnej, kompleksowej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Ofertę sporządza się według wzoru, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 8 marca 2005 roku w sprawie określenia wzoru oferty podmiotu uprawnionego (Dz.U. Nr 44, poz.427).
W ofercie winna się znaleźć m.in. informacja o podmiocie zgłaszającym wniosek (gminna jednostka samorządu terytorialnego, powiatowa jednostka samorządu terytorialnego, regionalna jednostka samorządu terytorialnego, organizacja pozarządowa prowadząca działalność w zakresie pomocy społecznej, fundacja prowadząca działalność w zakresie pomocy społecznej, jednostka organizacyjna działająca na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli jej cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie pomocy społecznej).
Do oferty należy dołączyć odpowiednio:
-
opinię marszałka województwa (w przypadku projektu o zasięgu regionalnym),
-
opinię starosty (w przypadku projektu o zasięgu powiatowym),
-
opinię prezydenta, burmistrza, wójta (w przypadku projektu o zasięgu gminnym),
-
opinię wojewody,
-
informację o programie/strategii organizowania lokalnej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi (jeśli taki program, strategię przyjęto do realizacji).
Do wniosku o dotację należy załączyć odpowiedni fragment gminnej lub powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych lub wojewódzkiej strategii w zakresie polityki społecznej, świadczący o zamiarze rozwoju sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, której jednym z ogniw ma być przedsięwzięcie zgłoszone do konkursu.
Przy kalkulacji kosztów dofinansowania będzie brany pod uwagę wkład podmiotu wnioskującego w realizację projektu.
Minister Polityki Społecznej nie przyzna dotacji do wykorzystania m.in. na:
-
pokrycie wynagrodzenia związanego z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę;
-
pokrycie wynagrodzenia związanego z zatrudnieniem osób realizyjących projekt w kwocie wyższej niż 50% dotacji;
-
wydatki inwestycyjne;
-
organizację wypoczynku;
-
dożywianie;
-
prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
-
szkolenie kadry pomocy społecznej.
Oferty wraz z załącznikami należy nadesłać listem poleconym lub złożyć osobiście w Departamencie Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, pok. 204.
Nieprzekraczalny termin składania wypełnionych formularzy ofert wraz z wymaganą dokumentacją upływa 15 marca 2010 r.
Oferty sporządzone wadliwie albo niekompletne, co do wymaganego zestawu dokumentów lub informacji nie będą rozpatrywane.
Minister Pracy i Polityki Społecznej w terminie czterdziestu pięciu dni od dnia, upływu terminu zgłaszania wniosków, przeanalizuje ich treść i, wykorzystując załączone kryteria, wybierze oferty podmiotów, którym udzieli wsparcia finansowego na realizację projektu z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Podmiot składający ofertę, któremu Minister Pracy i Polityki Społecznej przyzna dotację, zostanie powiadomiony o terminie i miejscu podpisania umowy.