submenu
content
Podpisanie porozumienie o... Podpisanie porozumienie o... Podpisanie porozumienie o... Podpisanie porozumienie o... Podpisanie porozumienie o...

Porozumienie o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

15-09-2011

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Jarosław Duda oraz Krzysztof Kwiatkowski, Minister Sprawiedliwości, podpisali 15 września 2011 r. „Porozumienie o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Uroczystość odbyła się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

 

- Bardzo cieszę się z podpisanego dokumentu, zwłaszcza, że faktyczna współpraca miedzy MPiPS oraz Ministerstwem Sprawiedliwości w tak ważnej dziedzinie, jaką jest pomoc pokrzywdzonym, ma już znaczące rezultaty – powiedział Minister Jarosław Duda. – Wierzę, że „Porozumienie…” przyczyni się jeszcze do wzmocnienia i skoordynowania wspólnych działań w tym obszarze

 

W spotkaniu udział wzięli również  m.in. Jolanta Kwaśniewska – Prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier oraz insp. Michał Czeszejko-Sochacki z Komendy Głównej Policji.

 

- Nie do przecenienia w działalności na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie jest aktywność organizacji pozarządowych, którą już wielokrotnie miałem okazję podkreślić. Z tym większą radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że do prac nad Kartą Praw włączyła się Fundacja „Porozumienie bez Barier” Pani Jolanty Kwaśniewskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
 

Karta Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Komendy Głównej Policji. Aktualnie wydrukowano już kilkadziesiąt tysięcy Kart Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie. Łączny nakład docelowy wyniesie 178.500 egzemplarzy.

 

Zadaniem „Porozumienia…” jest przede wszystkim rozszerzenie oferty, kierowanej przez placówki organizacje, wymienione w dokumencie, do osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, w taki sposób, aby za każdym razem pomoc ta była udzielana szybko i w sposób jak najbardziej kompleksowy. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. przez podejmowanie wspólnych lokalnych działań, w zakresie rozpowszechniania informacji o możliwości uzyskania pomocy w konkretnych miejscach oraz o świadczonych usługach.

 

W pierwszych miesiącach 2011 r. oba resorty wymieniły informacje, dotyczące baz teleadresowych placówek świadczących pomoc pokrzywdzonym przemocą oraz wspólnie stworzyły bazę danych osób nadzorujących lub koordynujących pracę służb,  wykonujących zadania w tym zakresie. Ministerstwa wypracowały także dokument informacyjny „Karta Praw Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie”, zawierający podstawowe uprawnienia osoby, dotkniętej przemocą, listy placówek świadczących pomoc, a także informację o powstającym informatorze, z pełnym zestawem uprawnień procesowych i socjalnych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: