Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda zwrócił się 23 listopada 2012 r. do wszystkich Wojewodów o koordynację działań związanych z przeprowadzeniem badania liczby osób bezdomnych w województwach.
Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędne do podejmowania wszelkich działań, mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności.
Pierwsza próba określenia liczby osób bezdomnych w Polsce została przeprowadzona w styczniu 2010 r. Bezdomność jest jednak zjawiskiem dynamicznym, na który wpływ ma wiele czynników, w tym także sytuacja ekonomiczna kraju. W związku z powyższym badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzane będzie systematycznie co 2 lata, w miesiącach zimowych (wtedy można najłatwiej określić liczbę osób bezdomnych, ponieważ korzystają oni wówczas chętniej z placówek noclegowych dla osób bezdomnych).
Sprawne przeprowadzenie badania wymagać będzie zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy oraz wszelkich innych osób chętnych do współpracy. W trakcie badania konieczna będzie ścisła współpraca wszystkich w/w służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych itp.
Miejsca przebywania osób bezdomnych – do których powinny dotrzeć osoby realizujące badanie:
- ogrzewalnie, noclegownie
- schroniska, domy dla osób bezdomnych, hostele
- mieszkania wspierane, chronione, treningowe, wynajmowane
- szpitale, hospicja, ZOL-e, inne placówki zdrowia
- zakłady karne, areszty śledcze
- izby wytrzeźwień, pogotowia socjalne
- miejsca niemieszkalne
- pustostany, domki, altany działkowe
- inne miejsca
Realizacja badania w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r., oprócz pozyskania informacji o liczbie osób bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, może być świetną okazją do uzyskania danych socjodemograficznych o grupie osób bezdomnych. Dane te mogą pomóc kreować lokalną politykę społeczną w zakresie problematyki bezdomności.
Do zgromadzenia wspomnianych informacji należy w trakcie badania wykorzystać załączony poniżej Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej.
Poniżej zamieszczamy do wykorzystania przydatne załączniki, w tym także ogólne wskazówki, dotyczące sposobu realizacji badania