Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczyła w spotkaniu Dyrektorów diecezjalnych oddziałów Caritas Polska w dniu 15 czerwca 2016 r.
Spotkanie było związane przystąpieniem Caritas Polska do nowego Podprogramu 2016 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, którego realizacja rozpocznie się w sierpniu 2016 r. Omówiono główne zmiany w Wytycznych Instytucji Zarządzającej w Podprogramie 2016, których celem było usprawnienie realizacji PO PŻ.
- Nie możemy pozwolić, aby realizacja Programu nie uwzględniała rzeczywistych potrzeb osób, do których pomoc jest adresowana. Niezbędne są współpraca i dialog – powiedziała Minister Bojanowska. Dlatego zapisy Wytycznych uwzględniają doświadczenia i głosy zarówno organizacji partnerskich, jak i ośrodków pomocy społecznej, które były zaangażowane w proces ich tworzenia.
Pani Minister wyraziła uznanie dla codziennej pracy Caritas Polska na rzecz osób potrzebujących. Zwróciła również uwagę, że szeroka sieć dystrybucji i doświadczenie jakim dysponuje Caritas Polska stanowi ogromną szansę dla zwiększenia zasięgu oddziaływania PO PŻ. Ponadto poinformowała, że podejmowane są rozmowy z Komisja Europejską w sprawie zapisów Programu, aby uwzględnić uwagi zgłaszane przez organizacje, dotyczące m.in. kwalifikowania osób potrzebujących przez organizacje partnerskie oraz sposobu podziału alokacji na poszczególne Podprogramy. Zapewniła przy tym, że Instytucja Zarządzająca stara się na bieżąco dostosowywać środowisko wdrażania do aktualnych ram prawnych.
Wśród przedstawionych przez Panią Minister zmian należy wymienić przede wszystkim uproszczenie dokumentacji prowadzonej przez organizacje (w tym sprawozdawczej) na poszczególnych poziomach, w tym zmieniono wzór skierowania do pomocy żywnościowej czy sposób ewidencjonowania posiłków.
Zmniejszeniu uległa częstotliwość zbierania szczegółowych danych, które z jednej strony wynikają z obowiązków sprawozdawczych wobec Komisji Europejskiej, z drugiej są niezbędne w celu zapewniania właściwego nadzoru nad realizacją POPŻ.
Wyzwaniem wciąż pozostają gminy nieobjęte Programem, tzw. białe plamy, choć ich liczba systematycznie zmniejsza się, od 38% w pierwszym kwartale 2015 r. do ok. 23% w pierwszym kwartale 2016 r. Należy zauważyć przy tym, że sieć organizacji ciągle się rozwija. O ile w Podprogramie 2015 uczestniczyło ok. 1,5 tys. organizacji partnerskich, to w Podprogramie 2016 zadeklarowało udział blisko 2,4 tys., co związane jest z ponownym przystąpieniem do Programu Caritas Polska.
Program jest realizowany od grudnia 2014 r. etapowo w formie odrębnych Podprogramów (nie pokrywają się z latami budżetowymi). Budżet programu operacyjnego w Polsce na lata 2014-2020 wynosi 556,9 mln Euro (ok. 2,4 mld zł), w tym 85% stanowi wkład finansowy Unii Europejskiej.
Poza pomocą żywnościową osoby potrzebujące uczestniczą w różnego rodzaju działaniach towarzyszących prowadzących do zwiększenia samodzielności – warsztatach, m.in. z zakresu właściwego zarządzania domowym budżetem czy optymalnego wykorzystania otrzymywanej żywności.