Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Rozpoczynamy konsultacje w regionach z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie, podczas których zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące polityki rodzinnej, pomocy społecznej oraz wsparcia osób niepełnosprawnych – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Chcemy pokazać, że pamiętamy o samorządach.
Do końca 2016 roku zaplanowano spotkania kierownictwa MRPiPS z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie z 8 województw. Kluczowymi zagadnieniami będą: deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, środowiskowe domy samopomocy w kontekście zmian do ustawy o pomocy społecznej (finansowanie, podział rezerwy celowej), superwizja pracy socjalnej, nowelizacja rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej, bezpieczeństwo pracowników socjalnych, aktywizacja osób niepełnosprawnych i orzecznictwo niepełnosprawności w Polsce.
- Chcemy wykorzystać moment, w którym do kieszeni polskich rodzin trafiają tak duże pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, na poprawę funkcjonowania służb społecznych, zarówno na poziomie gminnym, powiatowym, jak i regionalnym –powiedziała minister Rafalska. - Świadczenie rodzinne znacząco zmieniło sytuacje części rodzin, które tkwiły w ubóstwie. Teraz mogą się zmienić ich relacje z pracownikami pomocy społecznej.
Pierwsze z cyklu spotkań odbywa się dziś w Kielcach. Uczestniczy w nim wiceminister Elżbieta Bojanowska. – Tylko współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi może dać dobry efekt w polityce społecznej – stwierdziła minister Bojanowska. – To właśnie powiatowe centra pomocy rodzinie skupiają najważniejsze problemy rodzin i zadania z pomocy społecznej – dodała.