Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Nowy system wsparcia dla niepełnosprawnych oraz poprawa funkcjonowania systemu pomocy społecznej to główne cele działań Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, podsekretarz stanu w MRPiPS Elżbiety Bojanowskiej oraz przedstawicieli powiatowych centrów pomocy rodzinie z województwa lubelskiego i podkarpackiego.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń realizatorów polityki rodzinnej, omówienia i prezentacji aktualnych działań w obszarze pomocy społecznej oraz wsparcia osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w domach pomocy społecznej oraz placówkach dla osób niepełnosprawnych.
Wojewoda podziękował wszystkim za przybycie i wyraził przekonanie, że spotkanie z udziałem gości z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na pewno przyczyni się do wprowadzenia rozwiązań, które jeszcze bardziej usprawnią system wsparcia Polaków.
Zmiany demograficzne w naszym kraju, a w szczególności starzejące się społeczeństwo wymuszają zmiany w obszarze polityki społecznej. Z jednej strony działania te koncentrują się na stwarzaniu jak najlepszych warunków dla funkcjonowania polskich rodzin i podejmowaniu przez nie świadomych decyzji o rodzicielstwie (takim działaniem jest wprowadzony w ubiegłym roku Program Rodzina 500+). Z drugiej zaś strony wzrastająca liczba osób w wieku poprodukcyjnym powoduje konieczność podejmowania działań na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych.
Jak podkreślał podczas wizyty w Lublinie minister Michałkiewicz jednym z powodów zorganizowania konferencji było przedstawienie nowego programu i ustawy „Za życiem”, który jest elementem polityki prorodzinnej zawartej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
– Od pierwszego stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa „Za życiem”, ale także od 1 stycznia 2017 roku zaczynamy realizować program „Za życiem”. Program dotyczy wsparcia rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Wymaga różnego rodzaju zmian legislacyjnych. Pierwszy pakiet zmian chcemy, żeby wszedł w życie 1 lipca, drugi pakiet wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Na ten rok w budżecie rząd zaplanował 511 mln złotych – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz.
Minister zapewnił także, że zmiany, które będą wprowadzane w bieżącym roku będą szeroko konsultowane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, ich rodzinami, czy organizacjami działającymi w tym zakresie, takimi jak Powiatowe Centra Pomocy Rodziny.
Podsekretarz stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę na poprawę życia Polaków związanym z pojawieniem się świadczenia 500 Plus - Na koniec września 2016 roku z systemu pomocy społecznej można powiedzieć ubyło około 8 procent klientów. Ponadto, Elżbieta Bojanowska mówiła o pomocy społecznej skierowanej do osób starszych, a wyrażoną m.in. poprzez kampanię „Bezpieczny i aktywny senior” rozpoczętą w ubiegłym roku.