Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Posiedzenie Zespołu Koordynacyjnego, podsumowujące zakończony w grudniu 2013 r. II etap programu wieloletniego pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, odbyło się 27 marca 2014 r. W posiedzeniu uczestniczył Radosław Mleczko - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Pełnomocnik Organu Nadzorującego program wieloletni.
Program był realizowany w latach 2011 – 2013. Nadzór nad jego realizacją i wdrażaniem wyników sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej, zaś koordynatorem jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Głównym celem programu było opracowanie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych, ukierunkowanych na rozwój zasobów ludzkich oraz powstanie nowych wyrobów, technologii, metod i systemów zarządzania, których wykorzystanie przyczyni się do znaczącego ograniczenia liczby osób zatrudnionych w warunkach narażenia na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe oraz związanych z nimi wypadków przy pracy, chorób zawodowych i wynikających z tego strat ekonomicznych i społecznych.
W trakcie posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego przedstawiono wyniki badań naukowych i prac rozwojowych oraz wyniki zadań z zakresu służb państwowych. Poinformowano także o prowadzonych pracach wdrożeniowych i działaniach upowszechniających wyniki ww. programu.
Wykorzystanie i upowszechnianie wyników programu miało miejsce w trakcie jego realizacji, a także będzie kontynuowane przez okres 5 lat po jego zakończeniu. Zakłada się, że realizacja przedmiotowego programu przyczyni się do wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w miejscu pracy dla ok. 30% pracujących w warunkach narażenia na te czynniki.
Przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego dokonał pozytywnej oceny wykonania zadań II etapu programu wieloletniego.