Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Od stycznia do września br. z urlopów dla rodziców skorzystało około 592 tys. osób, w tym 451,8 tys. kobiet i 140,1 tys. mężczyzn.
Urlopy, które przysługują rodzicom po narodzinach dziecka to:
Urlop macierzyński
Jest on obowiązkowy i trwa on 20 tygodni. Wykorzystać go może oboje rodziców, przy czym pierwsze 14 tygodni przysługuję wyłącznie matce. Pozostałymi 6 tygodniami rodzicie mogą się podzielić. W okresie od stycznia do września 2017 roku z urlopu obowiązkowego macierzyńskiego skorzystało 332 tys. osób, w tym 311 tys. kobiet i 10,5 tys. mężczyzn. Natomiast z dodatkowego urlopu macierzyńskiego 5,3 tys. osób.
Urlop rodzicielski
Może zostać on wykorzystany po urlopie macierzyńskim w całości przez jedno z rodziców. Rodzice mają również możliwość być na nim równocześnie, bądź oboje na zmianę. Podzielić go można maksymalnie na 4 części Z tej formy urlopu od stycznia do września br. skorzystało ogółem 170,3 tys. osób, w tym 169 tys. kobiet i 1,3 tys. mężczyzn.
Urlop ojcowski
Może go wykorzystać tylko ojciec dziecka. Trwa 2 tygodnie wliczając sobotę i niedzielę, przysługuje każdemu mężczyźnie, który został ojcem. Ojciec może skorzystać z tego urlopu w ciągu 2 lat od urodzenia dziecka. Może go wykorzystać w całości albo podzielić na dwie części. Z tego urlopu w okresie od stycznia do września skorzystało 128,8 tys. ojców, a w samym tylko wrześniu prawie 30 tys.