submenu
content
Wystąpienia Sekretarza Stanu... Lars-Goran Jansson,... Sekretarz Stanu Jarosław Duda... Joanna Staręga-Piasek czyta... Minister Jarosław Duda i... Uczestnicy XIX Konferencji...

XIX Europejska Konferencja Służb Socjalnych w Warszawie

06-07-2011

Podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, w dniach 6 – 8 lipca 2011 r. w Warszawie odbywa się coroczna Europejska Konferencja Służb Socjalnych pod nazwą: „Tworzenie aktywnego i opiekuńczego społeczeństwa: innowacja, udział, wspólnota”, organizowana przez European Social Network (ESN).

Tematyka konferencji obejmie kwestie opieki nad osobami starszymi, politykę rodzinną, integrację migrantów, zatrudnienie, zarządzanie zasobami w służbach publicznych. W trakcie trzech dni odbędą się m.in. sesje plenarne, a także wyspecjalizowane warsztaty, które będą doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, wymiany doświadczeń i budowania kontaktów zawodowych.

Gości I Sesji Plenarnej przywitał Lars-Göran Jansson przewodniczący European Social Network. – Chcemy, zgodnie z tytułem konferencji, zasugerować równowagę pomiędzy tymi, którzy mają sami dawać sobie radę, a tymi, którzy wymagają pomocy – powiedział Lars-Göran Jansson. – Zdajemy sobie sprawę że budżety na służby społeczne są redukowane przez kryzys, ale te służby w roli lidera są najlepszą inwestycją na przyszłość.

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do uczestników Konferencji przeczytała doradczyni Prezydenta RP Joanna Staręga-Piasek. Prezydent stwierdza w nim, że inauguracja Prezydencji polskiej w UE jest doskonałą okazją do podjęcia dyskusji nad tworzeniem aktywnego i opiekuńczego społeczeństwa, zaś Konferencja szansą na dyskusję i wymianę doświadczeń. Przypomina także, iż aktywna polityka integracji społecznej należy do priorytetów naszej Prezydencji.

Sesję plenarną otworzyło wystąpienie Jarosława Dudy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zatytułowane "Priorytety społeczne programu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej". – Cieszę się, że polską Prezydencję otwiera tak ważne wydarzenie - powiedział Sekretarz Stanu Jarosław Duda – dające okazję do poszerzenia horyzontów, wypracowania wniosków, podzielnia się dobrymi praktykami. Minister Duda przypomniał, że tak społeczeństwo Polski, jak i pozostałych krajów unijnych, starzeje się w szybkim tempie. Maleje też liczba dzieci. Stwarza to ryzyko załamania się systemów zabezpieczenia społecznego i ochrony zdrowia. Z drugiej strony wydłużenie życia sprawia wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne usługi nie tylko medyczne, ale też takie, które pozwolą osobom starszym na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Coraz też mniej osób pracuje. – Wykorzystanie potencjału wykluczonych z rynku pracy jest kluczem do powodzenia – stwierdził Minister Duda. Jednak sposobem na jego osiągnięcie nie musi być wzrost środków finansowych, a większa efektywność, gdyż nadmiernie rozbudowany system świadczeń skutkuje biernością osób z niech korzystających.

- Odpowiedź na pytanie, jak zmierzyć się z tymi wyzwaniami, daje Strategia Europa 2020 – stwierdził Minister Duda. – Ma ona zapewnić inteligentny, zrównoważony i włączający rozwój. W niej są sformułowane konkretne cele i wytyczne: w sprawie zatrudnienia, walki z ubóstwem czy wykluczeniem społecznym.

Minister Jarosław Duda przypomniał też polskie priorytety w zakresie polityki społecznej: solidarność między pokoleniami, aktywna Europa i partnerstwo obywatelskie. Obiecał też, że podczas Prezydencji zostaną podjęte zobowiązania dla Europy bez barier: dostępność, uczestnictwo, równość, zatrudnienie, ochrona socjalna i zdrowie. – Sytuacja osób niepełnosprawnych zostanie włączona w prace UE podczas polskiej Prezydencji. W konkluzjach swojego wystąpienia wyraził nadzieję, że wyzwania mogą być szansą na stworzenie nowych miejsc pracy, priorytety – nowym impulsem do stawiania czoła wyzwaniom, zaś nowe ramy finansowe pozwolą na skuteczniejsze wykorzystanie środków.

Następnymi prelegentami byli:

Chris Grayling, Minister ds. Zatrudnienia, Wielka Brytania - z wystąpieniem "W imię sprawiedliwości społecznej: reforma systemu pomocowego i zatrudnienia w Wielkiej Brytanii",

Piotr Pawłowski, Prezes Fundacji Integracja - z wystąpieniem "Podejmowanie działań na rzecz integracji i równości społecznej – perspektywa użytkownika",

Pavel Tychtl, Europejski Rok Wolontariatu 2011 przy Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej - z wystąpieniem "Wolontariat w Europie: nowe możliwości dla ludzi i całych wspólnot".

Kluczowym zagadnieniem Konferencji jest budowanie spójnych i aktywnych wspólnot lokalnych oraz tworzenie warunków dla rozwoju jednostek, aby umożliwić im pełne i niezależne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szczególna uwaga będzie poświęcona kwestiom związanym z usługami dla osób niepełnosprawnych, ich unowocześnianiu i lepszej dostępności. Zostaną też omówione wyzwania i możliwości związane z jakością usług, zarówno tych świadczonych przez sektor publiczny jak i przez zakontraktowane podmioty, a także trudności związane z przechodzeniem od modelu opieki pasywnej, zinstytucjonalizowanej, do nowoczesnej aktywnej pomocy środowiskowej.

Konferencja, odbywająca się cyklicznie od dwudziestu lat, jest miejscem spotkań dla wszystkich planujących i realizujących zadania polityki społecznej. Delegaci reprezentują najczęściej kadrę zarządzającą służbami społecznymi, zdrowia i zatrudnienia.  Pracują zarówno na szczeblach samorządu terytorialnego, jak i w administracji centralnej oraz innych organach państwowych. Ponadto, spora grupa delegatów to europejscy i krajowi decydenci polityczni, radni samorządowi, pracownicy służby cywilnej i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu.

W XIX Europejskiej Konferencji Służb Socjalnych bierze udział ponad 400 delegatów z 30 krajów. Wśród prelegentów są m.in.:

JAROSŁAW DUDA, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

SŁAWOMIR PIECHOTA, Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Polska

CHRIS GRAYLING, Minister ds. Zatrudnienia, Wielka Brytania

MARIE-ANNE MONTCHAMP, Sekretarz stanu ds. Współpracy i Spójności Społecznej w Gabinecie Ministerstwa Współpracy i Spójności Społecznej, Francja

MARTIN KNAPP, London School of Economics and Political Science (Londyńska Szkoła Ekonomii i Nauk Społecznych) oraz Instytut Psychiatrii w King's College London, Wielka Brytania

ELIZABETH MESTHENEOS, była przewodnicząca AGE (Europejska Platforma Osób Starszych)

IOANNIS VARDAKASTANIS, Prezydent Europejskiego Forum Niepełnosprawności (EDF)

PIOTR PAWŁOWSKI, Prezes Fundacji Integracja, Polska

ZUZANA FILIPKOVÁ, Dyrektor, Diakonia Śląska, Republika Czeska

VIRGINIA BRÁS GOMES, Starszy doradca ds. Polityki socjalnej, Ministerstwo Pracy i Solidarności Socjalnej, Portugalia

KAI LEICHSENRING, Starszy Researcher z Europejskiego Centrum Badań nad Polityką Socjalną i Dobrobytem w Wiedniu

ANDERS MORIN, Rzecznik ds. polityki socjalnej w Szwedzkiej Konfederacji Przedsiębiorców, Szwecja

JAN PFEIFFER, były Przewodniczący europejskiej grupy eksperckiej ds. deinstytucjonalizacji

ANDREW LOWE, Przewodniczący Stowarzyszenia Dyrektorów Pracy Socjalnej, Szkocja, Wielka Brytania

HUGH FRAZER, Profesor z Uniwersytetu Narodowego w Irlandii i były Dyrektor Irlandzkiej Agencji Rządowej do Walki z Ubóstwem


Szczegółowy program konferencji - pobierz plik w .pdf

Link: www.esn-conference.org/pl

Priorytety społeczne - przejdź do strony z dokumentami

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: