submenu
content

Inteligentna odpowiedź polityki społecznej i zatrudnienia na kryzys

26-09-2011

W Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się 26 września 2011 r. ministerialna konferencja przedstawicieli ministerstw pracy oraz ekspertów państw Unii Europejskiej "Innowacyjność a społeczne skutki kryzysu". Zorganizowała ją polska Prezydencja UE oraz Komisja Europejska. 

 

W pierwszej części konferencji miała miejsce debata przedstawicieli państw członkowskich. Polski wiceminister pracy Radosław Mleczko otworzył konferencję wskazując, że mimo oszczędności budżetowych, jakie wymusza kryzys, pewne obszary społeczne muszą być szczególnie chronione, ponieważ decydują o przyszłych możliwościach rozwoju.  W Polsce tymi obszarami są: edukacja oraz wspieranie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi.  Konieczność ochrony sfery społecznej w czasie kryzysu stała się motywem przewodnim innych wystąpień.  Dyrektor generalny ds. zatrudnienia Komisji Europejskiej, Koos Richelle, stwierdził, że w czasach oszczędności budżetowych istotne jest efektywne wydawanie ograniczonych środków.  Komisja będzie wspierać weryfikowanie skuteczności podejmowanych działań aktywizujących do podejmowania zatrudnienia oraz zapobiegających ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.  Senator Frank Vandenbroucke z Belgii wezwał do przyjęcia Europejskiego Paktu Inwestycji Społecznych.  Wydatki na politykę społeczną powinny być traktowane jako inwestycja w przyszły rozwój, podobnie jak wydatki infrastrukturalne.  Obok uniknięcia marginalizacji aktywnej polityki społecznej w czasie kryzysu, pakt taki mógłby ułatwić państwom członkowskim wymianę doświadczeń o działaniach, których skuteczność została już zweryfikowana.

 

Ministrowie ze Słowacji, Szwecji, Słowenii, Litwy dzielili się krajowymi doświadczeniami w skutecznym reagowaniu na kryzys.  Koncentrowali się na podkreślaniu potrzeby lepszego wydawania dostępnych środków.  Na aspekty efektywności polityki społecznej w czasach kryzysu zwróciła uwagę w swoim wystąpieniu Danuta Jazłowiecka, poseł do Parlamentu Europejskiego. Podkreślano również znaczenie zdobywania społecznego poparcia dla podejmowanych działań.  Obiektywna weryfikacja ich skuteczności może być pomocna w zdobyciu takiego poparcia.  Katherine Duffy z Europejskiej Sieci Walki z Ubóstwem (EAPN), przedstawiła wyniki zorganizowanej przez tę organizację konferencji pt. „Wychodźmy z kryzysu wspólnie!”.  Przeciwstawiła się ona głębokim cięciom w programach społecznych, które mogą być skutkiem kryzysu.

 

W drugiej części konferencji zostały przedstawione przykłady innowacyjnych metod rozwiązywania problemów społecznych i eksperymentalnej weryfikacji ich skuteczności w obszarach edukacji, zatrudnienia, bezdomności, wsparcia dochodowego oraz problemów osób młodych.  Były to przykłady z różnych państw członkowskich UE.  Z Polski został przedstawiony m.in. przykład Rudy Śląskiej, gdzie aktywizuje się osoby najbardziej wykluczone, w połączeniu z rehabilitacją ich miejsca zamieszkania (osiedle Kaufhaus), działalności na rzecz osób bezdomnych oraz innowacji społecznych podejmowanych przez Ashokę.

 

Prezydencja polska w UE dąży do tego, by problem inteligentnej i innowacyjnej odpowiedzi na kryzys w obszarze zatrudnienia i polityki społecznej stał się przedmiotem konkluzji Rady Europejskiej w grudniu 2011 r.  Pozwoli to na podniesienie skuteczności działań podejmowanych przez państwa członkowskie oraz UE w czasach kryzysu.

 

Konferencja "Innowacyjność a... Konferencja "Innowacyjność a... Konferencja "Innowacyjność a... Konferencja "Innowacyjność a... Konferencja "Innowacyjność a... Konferencja "Innowacyjność a...

Pliki do pobrania

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: