submenu
content
Minister Czesława Ostrowska... Nieformalne posiedzenie... Nieformalne posiedzenie... Uczestnicy nieformalnego...

Nieformalne posiedzenie Komitetu ds. Zatrudnienia UE

12-10-2011

Państwa członkowskie sprawując Prezydencję w Radzie UE, zwyczajowo organizują nieformalne posiedzenie Komitetu Zatrudnienia (EMCO). W dniach 11-12 października 2011 r., w Warszawie, odbyło się nieformalne posiedzenie Komitetu zorganizowane w ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE. Na zaproszenie polskiego ministra pracy przybyły delegacje z wszystkich państw członkowskich i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania Komitet rozpatrzył wnioski dotyczące polityki zatrudnienia wypływające z konferencji „Wyzwania i szanse dla zatrudnienia wobec wyzwań demograficznych”. Ten punkt programu otworzyło wystąpienie Czesławy Ostrowskiej, Podsekretarza Stanu w MPiPS.

 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, w oparciu o kwartalny przegląd z jesieni 2011 r., poinformowali Komitet o najnowszej sytuacji na rynkach pracy w Unii Europejskiej. Obserwowane są: wzrost bezzatrudnieniowy, znaczny udział umów na czas określony, w niepełnym wymiarze czasu pracy, wzrost liczby samo zatrudnionych. Stopa bezrobocia ogółem utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak przy wzroście bezrobocia kobiet i spadku bezrobocia mężczyzn. Przegląd wskazuje na bezrobocie długoterminowe, zwłaszcza dotykające młodzież, migrantów i osoby niskokwalifikowane, jako główne zagrożenie bezpieczeństwa socjalnego. Innym negatywnym czynnikiem dla bezpieczeństwa socjalnego jest powiększająca się od 2008 r. liczba osób niezatrudnionych i nieuczących się. Spodziewany jest wzrastający pesymizm wśród konsumentów przewidujących wzrost bezrobocia w nadchodzącym roku. Średniookresowe prognozy nie zakładają szybkiego przyspieszenia wzrostu i wskazują na słabnięcie możliwości poprawy na rynkach pracy w Unii Europejskiej. Zauważono jednak, że sytuacja nie jest jednakowa we wszystkich państwach członkowskich.

 

Głównym tematem spotkania Komitetu była dyskusja nad projektem raportu poświęconego realizacji celów zatrudnieniowych Strategii Europa 2020. Projekt raportu obejmuje trzy główne części. Pierwsza z nich, z uwagi na ujętą w niej tematykę wpływu płac na brak równowagi makroekonomicznej, wywołała szczególnie żywą dyskusję. Pozostałe części projektu raportu, jedną analizującą luki w osiąganiu krajowych celów zatrudnienia i kolejną odpowiadającą na pytanie jak zachęty finansowe promują udział w rynku pracy i tworzenie miejsc pracy uznano za zaawansowane. Opracowanie raportu przez Komisję będzie kontynuowane, a kolejna wersja zostanie przedłożona Komitetowi na kolejnym posiedzeniu w listopadzie.

 

Wspomniany raport posłużyć ma do opracowania projektu konkluzji Rady w obszarze zatrudnienia i rynku pracy. Komitet wymienił poglądy o zakresie tematycznym i formie projektu konkluzji. Dominująca większość opowiedziała się za wyeksponowaniem w projekcie konkluzji tych kwestii, które bezpośrednio wynikają z mandatu Komitetu Zatrudnienia, i w kontekście trudności na rynkach finansowych nabierają coraz większego znaczenia, stanowiąc zasadniczy sposób przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa socjalnego.

 

Komitet rozpoczął dyskusję nad priorytetami i planem pracy na rok 2012. Czytelne było w wielu wypowiedziach założenie, że w warunkach kryzysu bardziej należy zwiększyć wysiłki na rzecz wzrostu zatrudnienia i ograniczania bezrobocia.

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: